Blog - Zbigniew Wieczorek


2018-08-17 23:12:35

Zakończenie projektu Tylko Price Action

Jest mi przykro, ale  przyszedł czas,  by przyznać się do porażki,  wyciągnąć wnioski i iść dalej. 

Informuję więc o zakończeniu naszego projektu. 

Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami w nagraniu wideo. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali projekt dobrym słowem, swoją energią intelektualną czy dobrowolnymi wpłatami. 

Przepraszamy wszystkich, których zawiedliśmy. 

 

Pozdrawiam

 

 

 


2018-08-16 06:37:58

 

Sceptycyzm kontra dogmatyzm...

 

Rynek dostarcza nam coraz więcej informacji na temat zachowania ceny po wyłamaniu istotnego wsparcia w okolicach 1.1530.


To, czy są to informacje, które kwalifikują się na koncepcje zagrań, antycypacje i ... same zagrania, musi pozostać działaniem indywidualnym każdego tradera akceptującego taki model strukturyzacji zachowania ceny.


Przy tym wszystkim pamiętajmy, że struktura ceny buduje się mozolnie i każda kolejna świeca będzie informacją, która rzuci światło na poprzedni układ (który wynika z wyłamania 1.1530).


To wynika z zasady koła hermeneutycznego w analizie price action. Wyjścia z "koła" w stronę wiedzy absolutnej nie ma, tzn. moim zdaniem, nigdy nie wiemy na pewno, co zrobi cena.


Z tego powodu, tak często podkreślałem (w czasach, gdy zdarzało mi się wykonywać analizy ogólno-dostępne), że właśnie jako analityk, który coś "wie" o swojej metodzie, "nie wiem, co zrobi cena".


Z rozmów, które czasem odbywam z traderami, widzę, że wielu uważa, iż wie z całą pewnością, co zrobi cena.


Nie chcę mieć z takim podejściem nic wspólnego.


Dla mnie to odpowiednik dogmatyzmu filozoficznego w dziedzinie metafizyki (np. materializm, idealizm), a mi bliższy jest pascalowski sceptycyzm w połączeniu z teorią wiedzy I. Kanta (i jego kontynuatorów).


Ale wróćmy już do EURUSD :)


To w miarę aktualne kreski. Pozdrawiam

 

 

 

 


2018-08-14 09:11:22

Okno bessy - kontynuacja

Kontynuuję opis zachowania ceny w reakcji na okno bessy EURUSD.

Rezygnuję w tym momencie z analizy wielointerwałowej, by skupić się na nowym fakcie technicznym , jakim jest zamknięcie okna.

Kolejną ważną informacją powinien być zasięg ruchu korekcyjnego wynikającego z zamknięcia luki.

 

Czy kupujący będą aż tak silni, by zaatakować 1.1530? Wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Więcej wskazuje na to, że cena "ustali" jakiś poziom pośredni pomiędzy aktualnym wsparciem (czyli oknem), a głównym oporem S/R (czyli dawnym wsparciem 1.1530), by ukształtować chwilowy konsensus przed większym ruchem.

Oczywiście, ewentualne ponowne otwarcie okna może doprowadzić do przyspieszenia ruchu spadkowego, wówczas bowiem strona broniąca straci  jedyny (na ten moment) argument pozostania w rynku.

Be ready for price action...

 

 

 


2018-08-12 23:32:52

Okno bessy na EURUSD...

 

Witam, dzisiaj wieczorem (12.08.2018, po 23-ej) prawdopodobnie otrzymaliśmy cenną informację.

Reakcja ceny na okno bessy powinna określić układ sił. Warto pamiętać, że podaż atakuje ważny poziom na wykresie miesięcznym. Bariera w okolicach 1.1440 była bowiem górną granicą 29 miesięcznej konsolidacji 2015-2017 (por dawne analizy weekendowe).

Korekta jest możliwa, ale warunek jej rozpoczęcia jest oczywisty - zamknięcie okna..

 

 

 

 


2018-08-07 14:56:03

EURUSD, czyli topografia price action coś jednak znaczy..

W nawiązaniu do nagrania o EURUSD , dodaję wykresy H4 z kilku ostatnich dni, aż po stan aktualny. Na jakie wydarzenie rynkowe można się szykować? Jakie zagrania antycypować, zagrywać?

 

 

 

 

 

 


2018-08-06 08:44:25

GBPUSD, czyli jeden interwał, dwa wnioski.

 

Spojrzenie z perspektywy price action ograniczam do jednego interwału, sugerując samodzielne wykonanie analizy interwału dziennego i tygodniowego.

Otóż  topografia rynku GBPUSD z perspektywy  H4 informuje o przewadze podaży pod warunkiem utrzymania ceny poniżej bariery 1.3010. W przypadku powrotu powyżej tej granicy, nie można wykluczyć korekty w kierunku 1.3100,  gdzie znajduje się kluczowy (ze średnioterminowej perspektywy) poziom S/R (dawne wsparcie, obecnie opór).

Wniosek drugi, to refleksja o warunkach potwierdzenia dominacji sprzedających.  Otóż,  jak zawsze w tego typu wypadkach, podaż chcąc dominować,  musi wiarygodnie wyłamać aktualny dołek w okolicach 1.2957.  Na koniec uzupełniam wykres magicznymi średnimi Mariusza Drozdowskiego.

Pozdrawiam

 

 


2018-08-03 11:31:01

Po co?

 

Pytanie:  po co czasami rynki wybijają z konsolidacji?

Odpowiedź:  najczęściej po to, by zbudować kolejną... konsolidację..

Pytanie: A po co? Przecież to trochę niepoważne...

Odpowiedź: Sam sobie odpowiedź po co!

 

Oto przykład rynku  (interwał, H4), który wybił niedawno z konsolidacji i jakby budował kolejną ze wskazaniem na popyt, ale

konsolidacja to faza rynku, w której obie siły dysponują argumentami i tak chyba jest w tym przypadku.

 

Na wykresach pojawia się wyraz "może", który można przetłumaczyć jako "może, lecz nie musi".

Cena nigdy nic nie musi ...  

 

 

   

 

 


2018-08-03 10:08:03

AUDUSD, czyli jak długo tak można męczyć?

Proponuję ponowny namysł nad rynkiem AUDUSD z wykorzystaniem analizy wielointerwałowej.

 

Z jednej strony mamy tu cenną, lecz pewnie irytującą lekcję, jak długotrwałe bywają konsolidacje, a po drugie i najważniejsze – intencją jest przekaz, iż cena testuje ważny, wewnętrzny poziom odniesienia, w zależności od interwału myślimy o strefie 0.7400-0.7370.

 

Wynik starcia należy uznać za otwarty, więc zwolennicy obu opcji znajdą silne argumenty. Waga konfliktu zdaje się sugerować, że rynek AUDUSD prawdopodobnie dojrzewa do większego ruchu.

 

Zwolennicy pozycji długich z pewnością dostrzegą popytowe świece pin bar (wykres tygodniowy) i na nich być może zbudują swoją grę, natomiast posiadacze pozycji krótkich mogą wskazać na silne odpowiedzi podaży w rejonie oporów (zarówno na wykresie dziennym, jak h4).

 Czasem funkcją analizy jest wyłącznie ogólna diagnoza rynkowego sporu, bez wskazywania potencjalnego zwycięzcy. Niech sama cena wskaże kierunek i tak chyba można rozumieć price action.

 

 

 


2018-07-30 12:44:32

Zaproszenie do refleksji o EURUSD

 W dniu dzisiejszym proponuję namysł nad (ciągle) aktualną sytuacją na EURUSD, gdyż w dalszym ciągu, jak się wydaje, EURUSD funkcjonuje w ramach konsolidacji, a cały filmik skupia się właśnie na teorii konsolidacji price action.

 Wykorzystuję do tego z jednej strony analogię historyczną (tzn. poprzednią, 29-miesięczną konsolidację na EURUSD), oraz pewne elementy analizy wielointerwałowej.

Jednocześnie pragnę uprzedzić, że jako świadomy swojej kompetencji i ignorancji analityk, naprawdę nie wiem, jak zachowa się cena. Nagranie więc nie pretenduje i nie spełnia rygorów porady inwestycyjnej w rozumieniu prawa. Jest po prostu zachętą do rozwijania refleksji własnej.

 


2018-07-25 23:20:21

USDJPY  - czyli ponowne testowanie wyłamanego poziomu oporu...

Cena po dynamicznym pokonaniu granicy 110.90  (na początku lipca br.)  zawróciła i ponownie testuje wyłamany poziom oporu (teraz wsparcia, zgodnie z zasadą zmiany biegunów ). Wynik potyczki powinien mieć ważne znacznie dla przyszłego zachowania ceny

Wszystko na wykresach. To moja ulubiona forma analizy. Właściwie niczego nie sugeruję. Ascetyczna technika price action, a następnie nałożone chmury Mariusza Drozdowskiego, mają jedynie pomóc w samodzielnym podejmowaniu decyzji osoby zainteresowanej taką forma przekazu o rynku.

 

 

 

 


2018-07-25 07:20:19

Ile razy?

Czasem wraca do mnie pytanie:  "ile razy może być testowany dany poziom SR"?

I widać wyraźnie, że nie ma odpowiedzi na te pytanie. Naprawdę nie ma odpowiedzi na te pytanie!!

Cena chyba nie potrafi liczyć i jej "wszystko jedno" .

Tak na marginesie, interwał tygodniowy AUDUSD (proszę zestawić z wczorajszą analizą)  jeszcze nie wyklucza korekty , tj występuje pro-korekcyjna dywergencja price action (buy na weekly, sell na h4). Proszę jednak pamiętać, że dywergencja (czy sprzeczność na rynku) jest zawsze opcją w obie strony!  Po ewentualnym wyłamaniu wsparcia z H4, również  na weekly będzie sygnał sell. Ale... ale dalej, tj. o godzinie 7-ej rano, 25 lipca,  AUDUSD funkcjonuje w konsoli i ping pong trwa..

Co zrobi cena? A skąd my, zwykli ludzie, mamy to wiedzieć?

Wiem, tylko , że prawdopodobnie zauważę, no, mam nadzieję, że zauważę,  jak sytuacja technicznie ulegnie istotnej zmianie..

 


2018-07-24 05:16:19

Co dalej z wąską konsolidacją na AUDUSD?

 

Kilka dni temu, 18 lipca, przygotowując analizę pary AUDUSD napisałem:

„Techniczna sytuacja na AUDUSD dojrzewa do rozstrzygnięcia.Od pięciu tygodni amplituda wahań ceny zmalała i widać wyraźnie, że chodzi po prostu o potwierdzenie lub wyłamanie strefy wsparcia w okolicach 0.7350.

Albo-albo… Albo popyt, na przykład zerkając na wykres tygodniowy, będzie wstanie obronić poziom 0.7350 i zainicjować ruch korekcyjny, lub też podaż weźmie sprawy w swoje ręce i wyłamując krótkoterminową konsolidację (por. wykres h4), wyłamie z konsolidacji i przejdzie w ruch trendowy.”

 Zabawne, że … właściwie nie mam nic nowego do dodania poza … uaktualnieniem wykresów.

 W przeciągu kilku dni obie strony raczyły się atakiem na swoje okopy, lecz główne linie obrony byków (0.7350) i niedźwiedzi (0.7440) zostały obronione. Wystarczająco dobrze opisuje to wykres H4, lecz dla głębszej percepcji ceny oferuję Państwu całą plejadę wykresów począwszy od miesięcznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-23 19:47:45

GBPAUD, czyli tak chyba wygląda przeciąganie liny...

Spojrzenie na parę GBPAUD ograniczę w dniu dzisiejszym do jednego interwału - H4. 

Zaczynam od analizy price action.

Sytuacje można ując tak - cena po reakcji w rejonie wsparcia (okolice 1.6700) atakuje ważną wewnętrzną linię  - ok. 1.7750.

W/w  strefa pełniła jeszcze niedawno funkcję wsparcia, więc spór wydaje się ważny.

Albo-albo, czyli  przeciąganie liny trwa...

 

Spojrzenie z perspektywy  PA uzupełniam stopniowym wprowadzaniem chmur Mariusza Drozdowskiego.

 Widać więc z jednej strony dynamiczną reakcję cena na chmurę zieloną (z 1440 sesji) , jak również konfluencję poziomu S/R z chmurą pomarańczową i niebieską.

 

Wszystkie te obserwację potwierdzają techniczne znacznie aktualnej walki. Jeżeli podał zdoła obronić strefę oporu naznaczoną chmurą pomarańczową i niebieską, powinno dojść do ponownego testowania strefy wsparcia, natomiast wyłamanie aktualnego oporu otworzy drogę do  wybicia górą. 

 

 

 

 

 

 


2018-07-21 16:35:41

 

Szczęście w piątek 13-go, czyli podróże jednak kształcą...

Dzisiaj zupełnie "nierynkowo" chcę się z Wami podzielić doświadczeniem powrotu z wykładu w TJS, w piątek 13-go lipca.

 

Wsiadka

Po wykładzie w TJS przyszedł czas pożegnania z Warszawą. Dotarłem na Centralny parę dobrych minut przed odjazdem pociągu, ale i tak miałem problem z wejściem do wagonu numer 4. To był wagon w którym miałem wykupioną miejscówkę.

Dlaczego nie byłem wstanie wejść do wagonu? To bardzo proste. Polskie koleje nie zatrudniają niestety (wzorem Indii czy Chin) upychacza ludzi i po prostu się nie dało. Na ostatnią chwilę wskoczyłem więc do wagonu numer 8 w którym tłum był 0,0001 % mniejszy. Pociąg ruszył z kopyta.

Karp

Po kilkunastu minutach żelazny mustang zatrzymał się w polu. Staliśmy obok siebie, człowiek przy człowieku, prawdziwa bliskość. Wentylacja nie działała. Zacząłem się pocić, nadmiernie, chorobliwie. Duchota niewyobrażalna. Zrobiło mi się dziwnie, podjąłem decyzję – chcę wysiąść z pociągu bez względu na to gdzie jestem. Mam to wszystko w dupie! Nacisnąłem guzik otwierania drzwi. Niestety nic! ”Nowoczesne” pociągi to w sumie elektroniczne puszki konserw. Nic sam człowieku nie podziałasz! Klamki w drzwiach w każdym razie nie było.

WC

Ratując się przed ugotowaniem, zacząłem się rozbierać. Na początek marynarka, zaraz potem koszula... Student obok, może obawiając się nieco co nastąpi dalej, wyciągnął z torby teczkę - „Niech się Pan powachluje”. Próbowałem, ale ulgi nie odczułem. Zdałem sobie sprawę, że zaraz stracę przytomność. Wrzasnąłem, że chcę wyjść z pociągu, że mam kłopoty z sercem! Ludzie z nadludzkim wysiłkiem przesuwając się nieco „wyrzeźbili” dla mnie korytarz ewakuacyjny w kierunku toalety.

W toalecie było nieco chłodniej, lecz również bez okna! Kibel bez okna, k...wa! Dalej się darłem, że chcę wyjść, że mam kłopoty z sercem! Nagle z naprzeciwka toalety otworzyły się małe dźwiczki. Stanął konduktor: „Jeżeli ma Pan kłopoty z sercem, to czemu Pan jeździ takimi pociągami?”

Po tym niewątpliwie błyskotliwym pytaniu, konduktor pozwolił mi wejść do swojego mini-przedzialiku, a tu udało się uchylić lufcik małego okienka na 5 centymetrów. Cud powietrza! Przywarłem do lufcika, jak świąteczny karp do resztek wody w reklamówce. Zacząłem oddychać. Miałem dużo szczęścia! Co by się stało, gdybym wcisnął się w wagon numer 4?

Częstochowa

Po jakimś czasie pociąg ruszył w dalszą drogę. Po kilku kolejnych stacjach tłum nieco zelżał. Ludzie po prostu wracają z pracy i wychodzą na pobliskich stacjach. Kupują bilety „bez gwarancji miejsca siedzącego” i to jest święta prawda, a może tylko „prawda” bez „świętości”? Oceńcie sami. W każdym razie pewnie ktoś w tym pociągu musi wykorkować, by przewoźnik się odrobinę zastanowił...

Już w Częstochowie (czyli tak 2,5 godziny po starcie), mogłem zająć swoje miejsce siedzące w 4 wagonie. Kto by się tego spodziewał, że tak szybko!

Wysiadka

Późnym wieczorem pociąg dotarł na koniec świata, to znaczy do mojej miejscowości. To ostatnia stacja. Obudził mnie Pan barowy, u którego wcześniej piłem co można było. Nie wiem czy zasnąłem, czy straciłem przytomność. Nie pamiętam. „Wysiadka”, powiedział. Z niemałym trudem wstałem i mimo, że była noc odczułem coś w rodzaju świtu, nowego horyzontu.

„Podróże kształcą”, pomyślałem. Naprawdę, piątek 13-tego może być szczęśliwy!


2018-07-21 10:34:21

Każdy trader...

 

co pewien czas powinien wysłuchać i przemyśleć piosenkę Eda Seykota.

 

 

A tutaj wersja lepsza technicznie, lecz bez polskiego tłumaczenia...

 

Z głównymi założeniami można zapoznać się poniżej

 

 

Oraz tutaj...

 


2018-07-19 23:14:10

EURUSD, czyli okienno-konsolidacyjny dylemat...

 

Okno hossy, które opisywałem podczas prelekcji w TJS,  pełni (oczywiście tylko moim zdaniem) funkcję poziomu równowagi w tej konsolidacji. Jeżeli to nie błąd, dzisiejsze fiasko w ponownym otwarciu okna może kupujących drogo kosztować.

Czas pokaże. Nie wiem, co zrobi cena, wiem tylko, że podstawowym warunkiem powrotu kupujących jest ponownie otwarcie okna, a do tego czasu struktura ceny sprzyja podaży (pomimo balansującego charakteru rynku w konsolidacji).

Zdaje się to potwierdzać również spojrzenie z perspektywy MMD. Mam na myśli konfluencję pomiędzy górną granicą okna, a zakresem chmury pomarańczowej. 

 

 


2018-07-19 12:53:02

Co dalej ze złotem?

Wykresy  informują, że cena (po fiasku powstrzymania sprzedających w okolicach 1245 - por. weekly), zbliża się do kolejnej ważnej bariery S/R. Zakładam że, reakcja ceny na strefę 1205-1220 (tj. uśredniona wartość z interwału miesięcznego, tygodniowego i dziennego), określi układ sił. Kontynuacja lub korekta?

 Obecnie pod pod dużą presją znajdują się kupujący. Ich wczorajsza formacja pin bar (wykres dzienny) została naruszona. Pierwszym warunkiem powrotu kupujących jest więc przynajmniej zanegowanie wybicia pin bara. Do tego czasu karty ma tylko jedna strona.

 

 


2018-07-19 04:29:57

AUDUSD czyli zmyłki i uroki konsolidacji..

 

We wczorajszej analizie sygnalizowałem dojście ceny do istotnego poziomu z perspektywy trzech interwałów (weekly, daily i H4). Wskazywałem na techniczną ważność sporu o barierę w okolicach 0.7350.

 

Popyt zdaje się wykorzystał pro-popytową strukturę ceny na interwale H4 i wyprowadził kontratak. Obecnie widzimy spór o górną granicę konsolidacji, przynajmniej z perspektywy interwału H4. Tak to już w konsolidacjach bywa. Możemy więc powiedzieć, tak jak wczoraj, że reakcja ceny na poziom powinna mieć istotne znaczenie prognostyczne, tylko… zmieniamy poziom. Tym razem w grze bariera w okolicach 0.7440.

 

Korzystając z okazji chciałem tym sposobem wyjaśnić na jednym, ale aktualnym przykładzie ważne pojęcie „mojej” teorii konsolidacji – tzw. ukonstytuowanie stref popytu i podaży poprzez formacje false break ważnych poziomów S/R.

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-18 10:57:32

AUDUSD, czyli testowanie ważnego poziomu S/R…

Techniczna sytuacja na AUDUSD dojrzewa do rozstrzygnięcia.

Od pięciu tygodni amplituda wahań ceny zmalała i widać wyraźnie, że chodzi po prostu o potwierdzenie lub wyłamanie strefy wsparcia w okolicach 0.7350.

 Albo-albo… Albo popyt, na przykład zerkając na wykres tygodniowy, będzie wstanie obronić poziom 0.7350 i zainicjować ruch korekcyjny, lub też podaż weźmie sprawy w swoje ręce i wyłamując krótkoterminową konsolidację (por. wykres h4), wyłamie z konsolidacji i przejdzie w ruch trendowy.

Wszystkie istotne szczegóły wynikające z ascetycznej wersji price action znajdziecie Państwo na wykresach.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-14 22:06:17

USDCHF, czyli dywergencja price action typu A

 

Po sesji z dnia 13 lipca mamy do czynienia z ciekawą sytuacją na rynku USDCHF.

 Na jednym interwale cena mówi do nas: „sprzedaj” - tzn. na wykresie dziennym uformowała się spadkowa świeca pin bar jako negacja wyjścia powyżej poziomu S/R w okolicach 1.0030.

 

 

Lecz na wykresie tygodniowym mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – ostatnia świeca nosi popytowy charakter, nie tylko obroni poziomu S/R w okolicach 0.8500, lecz „pożarła” dwie poprzednie, spadkowe świece pin bar. Świeca objęcia mówi więc do nas „kupuj”!

 

 

Mamy więc do czynienia z dywergencją price action typu A.

Ktoś tutaj „kłamie”, a raczej po prostu się myli. Zasada przewagi sygnału z wyższego interwału podpowiada, że faworytem potyczki jest popyt, że spadkowy pin bar powinien być wyłamany, a ruch kontynuowany. Nie dzielmy jednak skóry na niedźwiedziu. Zerknijmy dodatkowo na wykres H4, który daje nam dodatkową podpowiedź. Jest nią istotny wewnętrzny poziom odniesienia w okolicach 0.9980. Wielokrotnie testowany w niedalekiej przeszłości został nieomal „bezszelestnie” wybity w zeszłym tygodniu.

 

Wniosek jest prosty – by podaż mogła wiązać poważne nadzieje z formacją pin bar na wykresie dziennym, musi koniecznie ściągnąć cenę poniżej 0.9980. Dopóki tak się nie stanie,  faworytem w rozstrzygnięciu dywergencji price action jest popyt. Osoby zainteresowane problematyką sprzecznych sygnałów mogą zapoznać się z wykładem: Dywergencja Price Action, czyli jak przełożyć sprzeczność sygnałów na zagrania.


2018-07-14 05:46:54

Wykład o MMD...

 

Serdecznie witam. W dniu wczorajszym miałem przyjemność opowiedzieć parę słów o metodologii Magicznych Średnich Mariusza Drozdowskiego z perspektywy price action.  Plik z prezentacją można pobrać tutaj.

Zapraszam...

 


2018-07-11 09:44:44

BRENT – kontratak podaży i spór o wewnętrzny poziom 78.30

 

Ostatnie wydarzenia cenowe na rynku BRENT potwierdzają konsolidację.

W dniu wczorajszym podaż (nawiązując do incydentów z maja br.), powróciła wykorzystując granicę w okolicach 79.40 (interwał H4). Za sukces sprzedających należy uznać nie tylko potwierdzenie aktualności oporu 79.40, lecz wyłamanie wewnętrznego poziomu odniesienia w okolicach 78.30/78.40.

 


Obecne ( okolice 9-tej, 11 lipca), walkę możemy rozumieć jako spór o potwierdzenie strefy 78.30/40 jako oporu. W przypadku sukcesu podaży otworzy się droga do kolejnego horyzontalnego poziomu odniesienia w okolicach 77.00.

 Za podstawowy warunek powrotu kupujących należy uznać negację wyłamania strefy 78.30/40. Jeżeli tak się nie stanie (a w dalszym ciągu bylibyśmy zainteresowani kupnem), możemy zastosować podwójną antycypację związaną z poziomem 77.00.

Analizę kończę spojrzeniem na interwał dzienny, gdzie niestety dość trudno precyzyjnie wyznaczyć najbliższy poziom S/R (ze względu na duże zagęszczenie ceny). Uśredniając reakcje ceny z ostatnich kilkudziesięciu sesji najbliższe wsparcie na tym interwale diagnozuję nieco niżej – w okolicach 76.70.

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-05 22:07:54

GBPAUD - price action i magiczne średnie Mariusza Drozdowskiego


Już za tydzień zapraszam na wykład na taki temat w TJS, a tymczasem taki drobny fragment przygotowań do wykładu.

Temat obecny? Konsolidacja i jak diagnozować układ sił i sygnały do zajęcia pozycji w konsolidacji. Może MMD pomoże? Jest to o tyle ciekawe, że ta konsolidacja trwa nadal.  Wszystko na wykresach tj. kilka uwag bez gwarancji całościowego obrazu. Pisałem , co uznałem na interesujące.

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-05 18:19:59

Brent czyli walka na opory i wsparcia...

Tym wpisem chcę przypomnieć również o drugim rynku dedykowanym ropie naftowej. Tak jak WTI kilka dni temu ustanowiło nowe szczyty trendu, to BRENT zdaje się funkcjonować w układzie konsolidacyjnym z czytelnymi strefami obu stron (interwał H4 i H1).

 Szczegóły czytelnik zapewne odczyta na wykresach. Ograniczę się do stwierdzenia, że warunkiem większej korekty (jeżeli w ogóle będzie miała miejsce w najbliższym czasie) wydaje się wyłamanie strefy w okolicach 77.30 Do tego czasu to popyt jest stroną posiadającą inicjatywę i linie oporu – tj. aktualnie testowana bariera 78.40, oraz najbliższy poziom S/R – 79.40 wydaje się zagrożona.

Układ technicznie ulegnie zmianie po ewentualnym wyłamaniu bariery 77.30–77.40. Wówczas inicjatywa będzie po stronie podaży.

Pozdrawiam

 

 

 


2018-07-04 10:47:24

WTI, czyli ostra walka po wyłamaniu oporu

 

Gdyby uśrednić obraz rynku WTI  (z perspektywy interwału tygodniowego, dziennego i H4), można uznać, że cena kilka dni temu wyłamała strefę oporu 71.80-72.80 i w takim razie dopóki znajduje się powyżej strefy, strategiczna przewaga leży po stronie kupujących.

 

Jeżeli jednak przyjrzymy się sytuacji na niższych interwałach podaż  nie składa rąk i próbuje kontratakować (szczegóły na wykresach). Zwróćmy uwagę na doji z dnia wczorajszego (wykres dzienny). Doji spełnia kryteria tzw. „świecy wysokiej fali” i wskazuje na szczególne natężenie rynkowej walki. W tym kontekście do czasu nim cena przebywa w obszarze wyznaczonym przez piny wczorajszej doji wysokiej fali, wynik bieżącej walki należy uznać za sprawę otwartą.

Natomiast patrząc na rynek WTI całościowo i zgodnie z zasadą zmiany biegunów, powtórzę – dopóki cena nie zaneguje wyłamania strefy oporu w okolicach 71.80 – 72.80, popyt dysponuje strategiczna przewagą.

 

Wykres z interwału h1 z platformy x station XTB zestawiam z wykresami dwóch brokerów – AXI Trader i Admiral Market. Chcę w ten sposób pokazać jak różne pory otwierania rynku WTI u pośredników handlu (czyli brokerów) wpływają (przynajmniej z krótkoterminowej perspektywy) na obraz rynku. Widać wyraźnie, że wczorajsza doji (wykres dzienny) mocno "poturbowała" strukturę ceny na niższych interwałach w zależności od pory zamknięcia i ponownego otwarcia rynku. 

Jako trader byłbym za bardziej ujednoliconym kwotowaniem tak ważnego rynku.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-07-04 00:45:25

PA, a magiczne średnie Mariusza Drozdowskiego - kontynuacja..

W ramach przygotowań do wykładu  o  magicznych średnich Mariusza Drozdowskiego (zapraszam 13 lipca do TJS), proponuję zestawienie trzech rynków (GBPUSD, USDJPY oraz USDCHF) z perspektywy interwału H4. Wnioski postaram się przedstawić na wykładzie.

 

GBPUSD

 

 

 

 USDJPY

 

 

 

 

 

USDCHF

 

 


2018-07-03 11:50:53

AUDUSD – czyli pytanie o możliwość większej korekty…

 

Jesteśmy świadkami ważnego sporu na rynku AUDUSD.

Przez wielu tygodni dominowała podaż, lecz obecnie popyt próbuje wrócić poprzez negację wyłamania granicy S/R w okolicach 0.7350.

Struktura false break jest w tym momencie czytelna na wykresie H4, lecz zarówno interwał tygodniowy i dzienny sygnalizują możliwość korekty.

 A więc pierwszym i głównym warunkiem korekty jest oczywiście utrzymanie bariery 0.7350 w rękach kupujących. Natomiast korekta potwierdzi swoją siłę dopiero po:

 a) strefy 0.7400 – 0.7440 (wykres H4)

b) wyłamaniu bariery 0.7500 – 0.7520 (interwał tygodniowy i dzienny).

 

 

 

 

 

 

 

 

Nigdy nie wiemy czym zakończy się formacja false break, szczególnie wtedy, gdy jest to sygnał przeciwny ogólnemu nastawieniu rynku. Natomiast zasięg ruchu po zawiązaniu formacji (w przypadku AUDUSD, po negacji wyłamania poziomu w okolicy 0.7350) ujawni aktualną siłę byków. W tym kontekście do czasu negacji formacji false break obowiązuje kontrariański sygnał kupna, lecz gdyby cena powróciła poniżej 0.7350, kupujący utracą jedyny aktualny grunt pod nogami.


2018-06-30 07:54:21

Dwa zamknięte okna bessy na WTI…

 

doprowadziły do eksplozji ceny i nowych szczytów trendu. Szczególnie dramatyczna walka zastała stoczona o okno jako nieudany false break poziomu 68.80 (wykres H4).

 Ograniczę się do tego zdawkowego komentarza zapraszając tym razem do milczącej kontemplacji dwóch tematów:

 – ile w przeciągu tych kilku dni nagromadziło się traderskich emocji w stylu „tanio”, a jak sądzę przede wszystkim „drogo”, wokół ruchu ceny na WTI i ile pieniędzy z tego tytułu oddano…, oraz

 - jak „żelazna” jest logika „okien”, która wskazuje, że „zamknięcie okna bessy jest sygnałem przeciwstawnym”, szczególnie wtedy, gdy dotyczy ważnego poziomu S/R, jak to miało miejsce w przypadku pierwszego okna związanego z agresją podaży na granicę 64.20, a także drugiego, które należy rozumieć jako nieudaną formację false break poziomu 68.80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy traderami, nie wiemy jak zachowa się cena. Wiemy jedynie, że choćbyśmy spędzili na rynku pół życia, to ruch ceny zawsze może nas zaskoczyć..

Pozdrawiam


2018-06-27 15:09:25

Dax - korekta czy większa zmiana?

 

W poprzednim wpisie poświęconym Dax starałem się argumentować, że warunkiem kontynuacji impulsu spadkowego musi być wyłamanie kluczowej strefy w okolicach 12.500 – 12.550. Rzut oka na wykres dzienny potwierdza konsekwencje wyłamania wspomnianej bariery.

 

 

Jednak pomimo, iż cena wykonała znaczący ruch w kierunku kluczowego wsparcia, (które można lokować w okolicach 11.900), w chwili obecnej zdaje się zawracać, a na interwale dziennym można dostrzec zarys struktury odwrotu.

 Jak więc interpretować kontratak kupujących? Czy obecne turbulencje, to jedynie przerwa przed kontynuacją spadków, a może byki wracają na do gry na dobre?

 To trudne pytanie i chyba każdy chciałby znać odpowiedź, lecz wówczas trading byłby banalnie prosty, a przecież wiemy, że tak nie jest! Lecz nie jest też tak, iż jesteśmy zupełnie bezbronni wobec takich pytań, bo analiza price action oferuje nam kilka podpowiedzi.

 Pierwszą z nich widzę na wykresie dziennym, który „podpowiada”, iż kontratak kupujących ma pewne horyzontalne odniesienie w lokalnym poziomie S/R – ok. 12.130. Widzimy, że w niedalekiej przeszłości cena kilkukrotnie wykazywała reakcję na w/w poziom. Nie zmienia to faktu, iż w dalszym ciągu za główną linię obrony byków należy uznać strefę 11.900

 

 

Drugą podpowiedź oferuje wykres h1, który informuje o zawiązaniu formacji false break poziomu w okolicach 12.240. Dopóki więc kupujący będą wstanie utrzymać cenę powyżej strefy naznaczonej formacją, otwiera się perspektywa ponowienia walki o granicę 12.500-12.550. Natomiast zejście ceny poniżej 12.240, uznany za zapowiedź kontynuacji impulsu spadkowego, bo wówczas obecny wysiłek kupujących stanie pod znakiem zapytania.

 

 

 

Wiem, że te dwie wskazówki to stosunkowo niewiele, ale obie wynikają z tego, co „mówi” sama cena i chyba tak należy rozumieć „price action”.

Pozdrawiam


2018-06-26 20:31:23

WTI, czyli festiwal okien trwa dalej...

 

Kilka dni temu podjąłem próbę zrozumienia lekcji  jaką  udzieliło zwolennikom price actionokno bessy w sporze o horyzontalną granicę 64.20. Nowy tydzień  przyniósł nowe okno bessy! Tylko tym razem nie tyle chodziło o wyłamanie wsparcia 64.20, co negację pokonania oporu - 68.80. Tak przynajmniej informuje wykres H4, który w tym momencie wybieram jako główny interwał analizy. 

Okazało się, że dwa dni zmagań w których podaż miała inicjatywę, zakończyły się spektakularnym sukcesem byków. Cena zamknęła okno bessy i błyskawicznie wypełniła przestrzeń pomiędzy granicą 68.80, a kolejną istotną strefą w okolicach 70.50.

Czekam więc na kolejny odcinek tego kryminału! Kto okaże się zabójcą, a kto ofiarą w potyczce o 70.50? Niestety, tego nie wiem... Wiem tylko, że wynik sporu będzie miał ważne techniczne znaczenie i że rynkowa walka nigdy się nie kończy.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-24 06:36:19

WTI, czyli cenna lekcja z oknem w tle…

 

Co się stało na rynku WTI w zeszłym tygodniu? Jak zrozumieć eksplozję ceny i czy ten ruch całkowicie zmienia układ techniczny rynku WTI? Zacznę od p”prehistorii”, czyli wpisu na blogu z zeszłego poniedziałku - „WTI, czyli walka o spadkową lukę…”, w którym sygnalizowałem spór o zamknięcie okna bessy. Lokacja okna podpowiadała, iż w grze jest ważny horyzontalny poziom odniesienia – okolice 64.20.

 Puentowałem: „Widzimy wyraźnie, że chodzi nie tylko o zamknięcie okna, lecz przede wszystkim o obronę poziomu S/R, który (…) można zdiagnozować w okolicach poziomu 64.20. Wynik starcia (…) powinien określić układ sił w dłuższym terminie czasu.

Przypomnijmy sobie  ówczesny wykres dzienny i H4.

 

A teraz zestawmy wykresy z poranka z 18 czerwca z sytuacją po sesji 22.06.2018. Widać wyraźnie, że w drugiej części tygodnia podaż podjęła próbę ponownego „otwarcia” okna i poniosła porażkę. Po potwierdzeniu zamknięcia okna bessy popyt zdominował rynek.

 

 

 

Rynek WTI udzielił nam cennej lekcji price action. Jej sens można odczytać tak – negacja sygnału kontynuacji bywa silnym sygnałem przeciwstawnym. Ta zasada ulega wzmocnieniu, gdy w tle jest ważny, horyzontalny poziom odniesienia. Spór o okno bessy spełniał te kryteria.

 

Czy w takim razie już tylko kupno i rynek wrócił do hossy?

 Nie można tego wykluczyć, w końcu w arsenale kupujących mamy świecę marubozu (por. wykres dzienny), lecz struktura ceny na wykresie tygodniowym wskazuje, iż akcja popytu „jedynie” ukonstytuowała ramy konsolidacji. W dalszym ciągu bowiem obie strony posiadają argumenty i o hossie będzie można pomyśleć dopiero po wyłamaniu aktualnego szczytu trendu. Do tego czasu ruch ceny z perspektywy price action będziemy oceniać jako konsolidację, oczywiście w tym momencie ze wskazaniem na kupujących.

 

 

 


2018-06-21 09:43:29

DAX w czwartkowy poranek, czyli poczekaj lub rzuć kostką?

 

W swoim spojrzenie z perspektywy ascetycznej wersji price action ograniczę się dzisiaj do dwóch interwałów.

 

 Wykres dzienny

Podaż spadkową luką z początku tygodnia odrzuciła cenę od bariery S/R w okolicach 12.850 i dopóki luka kontroluje (trzyma) cenę, stroną inicjatywną jest podaż. Lecz zwróćmy uwagę, że popyt odpowiadając formacją pin bar (broniącą okolic kolejnej ważnej strefy S/R – ok. 12.500/12.550),  próbuje odwrócić sygnał sprzedaży. Mamy więc dwa sprzeczne sygnały price action na interwale dziennym. Wnioski?

1.

Warunkiem potwierdzenia sygnału sprzedaży ( i tym samym otworzenia przestrzeni rynkowej 12.550 – 11.900), jest wyłamanie poniedziałkowej świecy pin bar. Do tego czasu sytuacja jest niejasna.

 2.

Warunkiem powrotu kupujących jest zamknięcie spadkowej luki. Do tego czasu sytuacja jest niejasna ze wskazaniem na druga siłę.

A więc „rzut kostką” czy zasada „brak pozycji jest pozycją”?

 

Każdy trader ma swój rozum i wolę, a przywołując zdanie niala Fullera warto przypomnieć, iż dążąc do bycia profesjonalnym traderem 

musimy „wziąć pełną odpowiedzialność za każdy swój ruch na rynku”.

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-20 11:02:42

Price action, a MMD - zaproszenie

 

Witajcie, już teraz zapraszam na wykład, który (o ile okoliczności życiowe będą korzystne) planuję przeprowadzić 13 lipca w TJS pt. "Magiczne chmury Mariusza Drozdowskiego z perspektywy fanatyka price action".

Ma to być kontynuacja opracowania, które przygotowałem dla grupy MMD w czasie warsztatów 10 czerwca.

Tymczasem zestawiam wykresy 4-godzinne EURUSD oraz USDCHF z perspektywy czystego PA, oraz PA z wykorzystaniem MMD. Pozdrawiam :)

 

 

 

 

 

 


2018-06-18 11:40:43

WTI, czyli walka o spadkową lukę…

 

Początek tygodnia przynosi zaskakujące wydarzenia techniczne na obu rynkach ropy naftowej. Kwotowanie cen rozpoczęło się oknami bessy, a aktualne zmagania można pojąć jako próbę zamknięcia luk i tym samym próba przejęcia inicjatywy przez kupujących.

 Wykres tygodniowy WTI nie wspomaga tej akcji, bowiem widzimy wyłamanie formacji pin bar, która miała bronić poziomu w okolicach 65.00. tym samy dopiero wyprowadzenie ceny powyżej granicy 65.00  w cenach zamknięcia zmieni układ techniczny na tym interwale.

 

 

 

 

Bardziej precyzyjny obraz rynku oferuje wykres dzienny oraz h4.

Widzimy wyraźnie, że chodzi nie tylko o zamknięcie okna, lecz przede wszystkim obronę poziomu S/R, który na tych interwałach można zdiagnozować w okolicach poziomu 64.20.

 

 

Wniosek nasuwa się sam – wynik starcia o “okna” (dodaję  jeszcze wykres  BRENT, też z luką  - tutaj tylko H4) powinien określić układ sił w dłuższym terminie czasuTo ważny spór! Póki co popyt górą, ale czy kupujący zdołają utrzymać poranne zdobycze? Niestety, nie mam wiedzy na ten temat. Wiem tylko, gdzie jest najbliższych opór (każdy zobaczy) i wiem, że ewentualne otworzenie okna (okien) otworzy drogę do eskalacji ruchu spadkowego.

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-14 08:59:02

Konferencja XTB Master Class on line...

Jeżeli ktoś miał zamiar uczestniczyć tegorocznej edycji Konferencji XTB Master Class, a różne okoliczności sprawiły, iż było to niemożliwe, może tą zaległość zaprawić. Organizator Konferencji, czyli XTB, wyszedł z propozycją retransmisji konferencji 21 czerwca od godziny 10-tej.

 

 

Uważam, że to była bardzo „traderska” konferencja, skupiona na inwestowaniu. Prelegenci (miałem przyjemność być jednym z nich) reprezentowali dwa odłamy strategii inwestycyjnych. Nagrodę publiczności za Wykład Roku uzyskał wybitny przedstawiciel analizy fundamentalnej – Trader 21. Mi natomiast, jako jednemu z reprezentantów zwolenników analizy technicznej przyszedł w udziale niebywały honor uzyskania w głosowaniu publiczności drugiego miejsca.

Serdecznie dziękuję i zapraszam!

 

 

 

 

Jeżeli jesteś zainteresowany kretransmisją Konferencji XTB Master Class, możesz zapisać się korzystając z linku.

 Kończąc ten krótki wpis ponownie przywołam humorystyczny filmik ,którym „po swojemu” zaprosiłem na wykład „Najsilniejsze sygnały Price Action”. Mogę obiecać, że po wykładzie będziecie Państwo w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie „kto jest strusiem”?

 

 

 


2018-06-14 08:12:28

Kilka scenariuszy dla WTI na poranek 14 czerwca

 

Wykres tygodniowy wskazuje, że kupujący próbują wrócić w okolicach 65.00. Nie oznacza to od razu powrotu „hossy”, lecz jest wskazówką, że po pierwszym poważnym uderzeniu podaży (objęcie bessy – por. wykres 2) układ sił się wyrównuje.

 

 

 

Wykres dzienny narzuca pytanie: Jak cena zareaguje na strefę 66.50-67.20? Kolejny raz muszę się przyznać, że nie znam odpowiedzi. Wiem tylko, że z dużym prawdopodobieństwem reakcja ceny na w/w strefę powinna określić aktualny układ sił.

 

 

Wykres h4 czytelnie obrazuje, iż po obronie lokalnego wsparcia 65.20, popyt wybił z boxa i dopóki cena przebywa powyżej strefy 66.00-66.20, kontynuacja korekty jest wariantem podstawowym.

 

 


2018-06-13 08:17:30

Price action, a metoda MMD, rozważania 1 - USDCHF H4.

Ostatnie dwa tygodnie poświęciłem na badanie magicznych chmurek Mariusza Drozdowskiego pod kątem price action, dziele się jednym aktualnym przykładem z rynku USDCHF, interwał h4. Dwa pierwsze wykresy to analiza price action w wersji "ascetycznej", kolejne umożliwiają zestawienie analizy price action z wykorzystaniem chmurek Mariusza. Jakie byłyby potencjalne setupy wynikające z:
a) z czystego PA,
b) z czystego MMD, oraz
c) wspomagania obu technik?

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-13 07:15:11

Idzie się wściec, czyli parę słów o złocie…

Percepcja wykresu miesięcznego informuje, że rynek złota od kilku lat utknął w konsolidacji o szerokich ramach w okolicach 1355 (opór), oraz 1205 (wsparcie). Te szeroki ramy są przedzieloną wewnętrzną barierą – ok 1270. Nic dodać , nic ująć. Nuda!

 

 

 

Spojrzenie z perspektywy kilku miesięcy, a nie lat, niuansuje nieco bariery, o czym można się przekonać rozważając dwa spojrzenia na wykres tygodniowy. Pamiętajmy, że każdy interwał to samoistny obraz danego rynku. To, co wydaje się w tym przypadku interesujące, to tworzenie formacji inside bar, tj. cena ok kilku tygodni przebywa wewnątrz świecy „matki” i przecież w końcu opuści zakres świecy, co „teoretycznie” powinno oznaczać przyśpieszenie ruchu.

 

 

 

Również wykres dzienny dopełnia i doprecyzowuje obraz uśpionego, leniwego rynku w sobie właściwy sposób definiując obszar konfliktu.

 

 

Podsumowując – każdy interwał (nieco zmieniając niuanse) informuje o konsolidacji. Wykres tygodniowy i dzienny dodatkowo wskazuje na zawężenie sporu w obszar „świecy” matki (weekly) lub wewnątrz obszaru 1310 – 1290 (wykres dzienny). „Coś” tu się w końcu wydarzy! Czy będziemy odpowiednio przygotowani?

 

 

 


2018-06-08 10:02:47

Co dalej z korektą na WTI i BRENT?

W dniu wczorajszym oba rynki ropy kontynuowały impuls wzrostowy po obronie aktualnych wsparć w rejonie 74.70  - BRENT, oraz 64.20 - WTI. Aktualnie (8 czerwca godz. 9.30)  widzimy, że podaż wykorzystuje lokalny poziom w okolicach  66.00 na WTI, by poddać w wątpliwość ruch korekcyjny. Bardzo podobnie sytuacja przestawia się na BRENT. Która strona okaże się silniejsza?  Czy popyt będzie wstanie zaatakować główne strefy oporu:  78.30 -BRENT,  66.50-67.20 - WTI?

 

Nie znam odpowiedzi na te pytania. Mogę jedynie podzielić się opinią, że z perspektywy analizy price action, do czasu nim popyt utrzymuje cenę powyżej bariery  w okolicach 65.25 (wykres  h4 WTI), dysponuje lekką przewagą w zawężonym obszarze konsolidacji. Jednak dopiero po wyjściu ceny powyżej 66.00/66.20, będziemy mogli uznać siły kupujących za znaczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-07 08:33:16

BRENT i WTI - aktualizacja, poranek 7 czerwca.

Popytowe sygnały na BRENT i WTI (wykres dzienny) były  wczoraj testowane. Szczegóły na wykresach. Po ponowieniu reakcji ceny w rejonie 64.25 modyfikuję wykres WTI na intewale h4. Warunkiem kontynuacji odbicia na WTI wydaje się  sforsowanie 65.25. Proszę pamiętać, że to jedynie  teoretyczne  spojrzenie na oba rynki, a nie porada inwestycyjna.   Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-06 07:55:56

GBPJPY, pytanie o zasięg obecnej korekty...

 

Od czasu formacji false break poziomu w okolicach 152.70  na rynku GBPJPY przewagę osiągnęła podaż, lecz w tej chwili kupujący testują ważny horyzontalny poziom odniesienia w okolicach 147.00. Wynika starcia powinien określić aktualny układ sił. Bądź popyt będzie wstanie kontynuować ruch w kierunku kolejnej bariery - ok. 150.00, bądź podaż wykorzysta z ZZB (zasady zmiany biegunów) i powróci na rynek.

W tym momencie (spadkowa świeca pin bar sprzed dwóch dni została naruszona) więcej argumentów ma popyt. Zwolennikom krótkich pozycji pozostaje więc technika antycypacji.      

 

 

 

 

 

 

 


2018-06-05 09:45:36

WTI i BRENT, czyli raczej antycypacje, niż zagrania

Po pierwsze, słabsza korekta pierwszego uderzenia podaży na WTI (względem BRENT), o której pisałem kilka dni temu, nie była chyba przepadkiem. WTI pogłębił ówczesne dołki, a BRENT nie. Uaktualniam wykresy dzienne obu rynków, a do WTI proponuję dodatkowo H4. Czytelność poziomów potencjalnej reakcji podaży i popytu podpowiada zastosowanie techniki antycypacji i po spełnieniu warunków - zagrań.. Pozdrawiam

 

 

 


2018-06-04 11:57:58

BITCOIN z perspektywy price action

 

Przygotowując wielointerwałową analizę tego rynku kierowałem się kilkoma motywami. Jednym z nich była chęć wywołania refleksji u osób przesadnie zapatrzonych w krypto i wierzących, że bitcoin szybko pobije zeszłoroczne szczyty i będzie kosztował "miliony".


Układ rynku (raczej ogólna topografia rynku w PA) powoli się kształtuje (bo to ciągle stosunkowo "młody rynek") i zdaje się podpowiadać, że na drodze do hossy przyjdzie kupującym sforsować niejedną zaporę, którą w międzyczasie zdołała się uformować. Przy analizie trzymałem się zasad ascetycznej wersji price action. Odnoszę wrażenie, że ten rynek jest "skazany" na długoterminową lub średnioterminową konsolidację z wielokrotnymi testami wsparć i oporów z różnych interwałów, więc może warto na nie zwracać uwagę?

Pozdrawiam

 


2018-06-02 12:53:08

Weekendowe zadania domowe.. (1)

Jeżeli odwiedzasz nasza witrynę  idee portalu są Ci bliskie. Jeżeli tak jest w istocie,  mam dla Ciebie propozycję.

 

Nie koncentruj się jedynie na aktualnych wpisach, lecz w wolnym czasie  wykonaj pracę nad jednym z  filarów dobrego tradingu.

Dzisiaj polecam trzeci odcinek "Dalej czytam Niala", który skupia się na "demonach tradingu. Dopóki nasza dyscyplina nie będzie jak z żelaza, a wykres kapitału na rachunku nie będzie przypominał rynku w trendzie wzrostowym, warto co pewien czas  przyjrzeć się sobie z perspektywy uwag Niala Fullera. 

 

 

 

 

 


2018-05-31 22:00:29

BRENT a WTI, czyli intrygująca różnica korekty...

 

Wracając powoli do rynków i przeglądając wykresy, zwróciłem uwagę na zauważalnie inną skalę kontrataku popytu na BRENT w porównaniu do WTI. Nie ma to znaczenia pod kątem tradowania, ale zastanawia.

W każdym razie można po dzisiejszej sesji uznać, że wzmocniono strefę oporu zarówno na BRENT (okolice 78.30 z perspektywy holistycznej analizy), oraz 68.80 - WTI.

 

\

 


2018-05-30 08:58:55

Wykresy do samodzielnej analizy na platformie x station... (1)

 

Stali czytelnicy naszej strony z pewnością zwrócili uwagę, że od pewnego czasu posiłkuję się również platformą x station.  Niebawem nagram krótki filmik instruktażowy na ten temat, a w tym momencie mogę jedynie powiedzieć, że wykresy PA na platformie rysuje i modyfikuje się po prostu świetnie.  

 

Jeżeli ten typ wykresu Ci odpowiada możesz poćwiczyć ich rysowanie na koncie demo, a tymczasem proponuję samodzielną refleksję na temat wykresów dziennych (wyjątek uczyniłem dla ostatniej pary USDPLN - tutaj ograniczam się do interwału tygodniowego ). 

 

Proszę pamiętać, że wykresy nie są poradą inwestycyjną, lecz spojrzeniem na rynki z perspektywy  opcji teoretycznej, którą od lat określam jako "ascetyczną wersję price action".  Pozdrawiam  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-05-29 08:41:42

Akademia czy wariant chomika?  

 

Poglądy Mariusza Drozdowskiego na temat ścieżki rozwoju tradera uważam za cenny punkt wyjścia do własnych refleksji.

Mariusz oczywiście przedstawia temat:  "jak zostać skutecznym traderem" z perspektywy swoich bardzo interesujących i ambitnych planów. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by  każdy wyciągnął swoje wnioski w zależności od sytuacji w jakiej aktualnie się znajduje..

Rodzi się pytanie: o co chodzi z wariantem chomika? To proszę sobie wyobrazić chomika, który chodzi w kółko wewnątrz karuzeli.. 

 

   


2018-05-25 09:12:16

WTI i BRENT, czyli korekta dotarła do wsparć, co dalej?

Na obu "czarnych" rynkach (WTI, BRENT), podaż próbuje zainicjować ruch korekcyjny. Na WTI udało się zanegować wyłamanie nowych szczytów trendu i cena zbliżyła się do pierwszej (poważniejszej) strefy (daily/h4) 70.20-70.50. Podwójna antycypacja wydaje się rozsądnym podejściem. Na BRENT podaż w oparciu o dwa pin bary, odrzuca cenę od bariery 80.50, lecz kurs zbliża się do najbliższego wsparcia wskazanego dwa dni temu formacją pin bar. W obu przypadkach reakcja ceny na poziomy wsparć powinna określić najbliższy sentyment. Proszę pamiętajcie, że moje krótkie analizy nie są poradą inwestycyjną, tylko dywagacją na temat obu rynków z perspektywy teorii price action. Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-05-23 18:09:45

Grzegorz Moskwa raz jeszcze o AT i nie tylko...

Pan Grzegorz, mistrz strategii ichimoku, kontynuuje polemikę z Rafałem Zaorskim na temat "AT nie działa". 

Poruszyłem już ten temat wcześniej, a dzisiaj odsyłam i polecam drugie nagranie wideo w którym Pan Grzegorz, punkt po punkcie, przedstawia swoje poglądy na temat profesjonalnego tradingu, tj. wzajemnego powiązania analizy fundamentalnej, technicznej i strategii wejścia/wyjścia z pozycji.

 

 

 

Jednym z technicznych wątków nagrania jest bardzo niedawna sytuacja na GBPAUD. Ponieważ ta para jest mi znana (niedawno wspólnie z Darkiem Marzoch ją analizowaliśmy), umieszczam poniżej jeden zrzut ekranu z filmu Pana Grzegorza oraz dwa wykresy price action z drobnym komentarzem na wykresie. Zastanawiająca zbieżność widzenia ichimoku i price action!

Pozdrawiam 

 

 

   

 

 

 

 


2018-05-23 08:38:45

Refleksja o WTI i BRENT...

Ustanawianie nowych szczytów trendu (lub/i atak na aktualne szczyty) wydaje się pełne obaw OBU STRON RYNKU.

Strona będąca w defensywie jest przerażona, że zostanie "rozjechana" po tym, jak ostatni bastion (opór/wsparcie) przestanie istnieć. 

Strona atakująca i dominująca natomiast czasem zadaje sobie pytanie, które można streścić tak:  "czy nie jest to aby fałszywe wybicie (słynny false break) ?",  "czy nie jest to przysłowiowy jeden most za daleko"?

 

Takie refleksje nachodzą mnie, gdy patrzę na wykresy WTI  i BRENT po sesji z 22 maja. Na BRENT popyt wczoraj oddał pole w okolicach szczytu sprzed kilku dni. Doszło do uformowania drugiej świecy pin bar, której pin wyznacza aktualny opór. Zwolennicy price action dobrze wiedza, że warunkiem dominacji popytu jest rozjechanie/ negacja spadkowych pin barów. Ale jeżeli to nie nastąpi? Wówczas oczywiście pozostają wsparcia dość bogato ufortyfikowane na wykresie. Czas pokaże...

 

Z kolei na WTI  podaż spróbowała  (widać to w miarę czytelnie na wykresie h4) zanegować wybicie nowych szczytów. Jest to więc próba zbudowania formacji false break.  By jednak by ta akcja była czymś więcej  niż incydentem,  konieczne wydaje się złamanie pierwszej linii obrony byków,  czyli  strefy w okolicach 71.50-71.40.

Co zachowa się cena? Niestety nie wiem. Wiem "tylko", jak będę diagnozował sytuacje (czyli jak będę definiował układ sił), gdy cena wykona jeden z antycypowanych ruchów. 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-05-21 13:00:55

WTI czyli spór o okno...

 

WTI nie skąpi ciekawymi sytuacjami technicznymi :) .

Ograniczam się do wykresu h4 ze względu na brak czasu i fazę dnia. 

Jak skomentować sytuację? Spór o wzrostową lukę (okno hossy) założoną w tak newralgiczny miejscu na wykresie...

Zakładam, że reakcja ceny na okno będzie cenną wskazówką.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 


2018-05-17 08:25:28

WTI czyli  o warunki kontynuacji  trendu oraz  korekty.

Na WTI po świecy pin bar z 8 maja (wykres dzienny) karty dalej rozdaje popyt. Trend po wyłamaniu ważnego oporu 66.50,  przyjął formę mniejszych boxów z których, po krótkiej konsoli, ruch jest kontynuowany. Czy tak stanie się również i tym razem?

Niestety nie wiem. Wiem tylko, że podaż musiałaby po pierwsze zanegować wyłamanie szczytu trendu,  a po drugie (i przede wszystkim!) zamknąć ostatniego boxa, co oznaczałoby zejście ceny poniżej 70.50/70.25. A do tego czasu sytuacja technicznie dalej sprzyja kupującym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-05-13 18:09:17

Po swojemu...

 

Darek już napisał i na konferencję XTB Tradign Masterslass.

Postanowiłem uczynić to po swojemu... 

 


2018-05-12 11:00:17

Dywergencja w price action w XTB Trading Club

10 maja miałem przyjemność wygłosić wykład w XTB Trading Club na temat "dywergencji w price action".  Kolejny raz miałem okazję doświadczyć życzliwej i twórczej atmosfery podczas klubowego spotkania.  Cześć "oficjalna" spotkania została zarejestrowana. 

 

 

Nie jest możliwe streszczenie spontanicznej wymiany zdań po prelekcji. Mogę jedynie powiedzieć, że  zderzenie poglądów na rynek, wymiana doświadczeń, osobiste poznanie osób dla których trading jest ważny, motywuje najbardziej! 

Osoby, które chciałby prześledzić wykład wraz z prezentacją mogą pobrać zapis tekstowy  prezentacji  korzystając z linku.  


2018-05-09 08:02:07

Nieudana kontra podaży na WTI, co dalej?

Po wczorajszym nieudanym kontrataku na WTI (który "zaowocował" wzrostową świecą pin bar) sytuacja podaży stała się trudna, bo wszystko na co mogą "liczyć" sprzedający, to aktualne wierzchołki impulsu (pokazuje to fajnie wykres H4).  Szukając odpowiedzi na pytanie o najbliższe wsparcia to wykres dzienny wskazuje na barierę w okolicach 68.90 (wzmocnioną wczorajszą świecą pin bar), natomiast h4 "mówi" o poziomie 69.50. Oczywiście bardziej zdystansowany obraz rynku daje W1 i tutaj wzrosty obowiązują do czasu nim cena przebywa powyżej 66.50.  Pozostałe uwagi już na wykresach. Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-05-06 11:07:03

Podwójna pułapka...

 

Paradoksalnie być może największa pułapką w tradingu jest fakt, że każda, nawet najbardziej wymyślata, metoda tradowania może być przez jakiś czas skuteczna. Co więcej, może być przez jakiś czas skuteczne tradowanie na chybił trafił ze stale zmiennymi opcjami, w tym bez SL i z piramidowaniem ujemnym (tj. gridowaniem = zwiększaniem wolumenu pozycji przynoszących stratę).

 Zemsta rynku na ogół bywa okrutna i w taki sposób „wykarmioną kaczkę” wcześniej czy później rynek złapie i skonsumuje. Czyż nie?

 Druga wersja tej pułapki jest równie złośliwa i również ma w sobie coś z paradoksu.

Otóż prawdą jest, iż każda, nawet bliska doskonałości metoda systemowego handlowania, potrafi przez jakiś czas generować straty. Dodajmy też, że opanowanie dowolnej metody systemowego tradingu wymaga czasu, poświęcenia, fazy „potu, łez i krwi.” Wnioski „kaczki”, która staje się coraz bardziej „głodna”, gdyż „dwa tygodnie się starałam i nic nie wychodzi”, są z jej perspektywy „logiczne” - tj. „popłynę na łowiska, gdzie nawet takiemu miłemu kaczątku czasem coś się udaje skubnąć”.. Więc nasza kaczka z pogardą i lekceważeniem myśli o AT, strategiach i tych wszystkich analitykach, co gdyby tylko potrafili tradować, to by nie analizowali, tylko kasę liczyli.

Ironia i dramat polega na tym, że kaczka ma sporo racji i z tą racją wcześniej czy później i tak wyląduje na biesiadnym stole.

 

Jeżeli temat wydaje Ci się bliski informuję, że ma swoją nazwę – to EFEKT WYNIKU, tj. postawa oceniająca decyzje tylko i wyłącznie po wyniku, a nie stosowania racjonalnych procedur podczas podejmowania decyzji.

 

Porównaj: Marta Sokołowska, Efekt wyniku.


2018-05-03 22:21:35

Konsolidacja po konsolidacji?

 

Z interesującą sytuacją mamy do czynienia obecnie na WTI. Otóż parę dni temu można było odnieś wrażenie, iż po wyłamaniu bariery  w okolicach poziomu 66.40 WTI opuszcza konsolidację i przejdzie w fazę ruchu trendowego. I tutaj niespodzianka... Analiza price action informuje, że rynek WTI zbudował kolejną, tym razem mniejszą konsolidację w czytelnie określonym na wykresach zakresie. Co więcej, jeżeli ktoś śledzi twórczość Niala Fullera z pewność zwróci uwagę, że obecna konsolidacja  jest zbyt wąska, by warto było w oparciu o nią inwestować. Jeżeli tak, pozostaje antycypacja i "snajperskie" wyczekiwanie większego ruchu... 

 

 

 

 


2018-05-02 00:06:39

Egzystencjalny STOP LOSS. 

Trading nie jest działalnością twórczą. Nie stwarza w świecie nowych wartości. Jest w końcu  grą o sumie zerowej.

Więc jeżeli miałby nam zabrać cząstkę życia, która decyduje o pozostaniu człowiekiem, to miejmy gotowość w porę się wycofać.

Jestem zwolennikiem takiego życiowego zlecenia STOP LOSS,  choć niewątpliwie jest to akt niezmiernie trudny dla każdego, kto oddał tradingowej pasji bardzo dużo.

Życie jednak znaczy więcej, niż upadek, a miłość  więcej niż statystyka niezmierzonej ilości ludzi tracących siebie na rynkach finansowych. . Pomyślmy o nich nawet wówczas, gdy do nich nie należymy. 

 

 

 


2018-04-27 21:36:32

Plan tradingu...

 

Tak wygląda plan tradingu Grzegorza, który czyni mi wielki zaszczyt i uznaje za mentora, choć ta relacja mogłaby być potraktowana symetrycznie.

Czym się różni plan tradingu Grzegorza od podobnych dokumentów wielu traderów? Tym, że jest realizowany, tak jak to pięknie podkreśla Sylwia Dobosz, czyli chodzi o to, by wykonywać „sto procent transakcji zgodnych z planem”.

 


2018-04-19 15:52:53

AT działa czy nie działa? Oto jest pytanie!

 

Pan Grzegorz Moskwa (wybitny specjalista strategii ichimoku) postanowił odpowiedzieć Rafałowi Zaorskiemu. Przypomnę, że Rafał ostatnio zrównał analizę techniczną z ziemią, a określenie „AT nie działa” było jednym z najłagodniejszych. (Por. „Szczególna teoria spekulacji według Rafała Zaorskiego#100 Trading Jam Session.)
Żartobliwą formę ataku na AT w stylu Rafała zawiera filmik:

 

 

Odpowiedź Pana Grzegorza pełna jest delikatnej ironii i interesujących niuansów. Najciekawsze jest jednak to, że nagranie nie jest jedynie polemiką, wychodzi dalej. Czuć w nim pasję oraz profesjonalizm analityka i tradera ichimoku. Zachęcam do obejrzenia!  

 

 

Ponieważ jedną z „bohaterek” video jest para USDCAD, postanowiłem przedstawić ten rynek z wykorzystaniem ascetycznej wersji price action. Może dla niektórych odbiorców filmu będzie to dodatkowa ciekawostka?

Pozdrawiam ??

 

 

 

 

 

 

 


2018-04-13 09:51:20

Muzyka lekiem na udręki traderów?

Pewności nie ma, wypróbować nie zaszkodzi :) 

 

 


2018-04-12 10:23:09

Trend czy konsolidacja?

A może nad "dużą" konsolidacją, cena zbuduje sobie mniejszą? Czasem tak bywało na rynku WTI... 

Jestem ciekawy, czy WTI przejście w rynek trendowy, czy też powróci do konsolidacji. Niestety, nie mam wiedzy na temat jak zachowa się cena. Wiem jedynie, co będę myślał o cenie, jak cena zrobi "to" lub zrobi "to". Dzisiaj tylko spojrzenie z perspektywy dwóch interwałów:  dziennego i h4. Pozdrawiam

 

 


2018-04-07 20:02:19

Dylematy konsolidacji 3

Ponownie zapraszam do refleksji  nad rynkami w konsolidacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-04-06 08:24:44

To nie jest parodia...

 

Komentarz do piosenki na youtube sugeruje,  że to "jedynie" parodia utworu Carrie Underwood - Before He Cheats. Hmm, mam inne zdanie.  Uważam, że traderska odmiana utworu jest samodzielną  wartością, szczególnie dla osób,  które podjęły się tak trudnej działalności za jaką słusznie uchodzi trading ...

 


2018-04-05 10:23:00

Za późno na kupno, na sprzedaż za wcześnie ...

... czyli jak przejść od "big picture" rynku do sensownej antycypacji?

 

W nawiązaniu do refleksji o roli  "dużego obrazu" rynku proponuję przykład.

"Duży obraz" rynku (wykres tygodniowy) CADCHF informuje, że cena zbliża się do ważnego poziomu S/R, a więc -- na kupno za późno, a na sprzedaż za wcześnie! Co robić?

Zerknijmy na wykres dzienny, zbudujmy antycypację, przykładowo tylko antycypację niedźwiedzia. Mam sygnał ? Nie? Co robić? Nic! Czekać na kolejne świece... czyli kolejne informacje o zmaganiu popytu i podaży. Pewnie cena w końcu da nam bardziej czytelną informację jak zareaguje na testowany poziom oporu... 

A może chcemy jeszcze więcej informacji?

Nie jest to postawa, która polecam, ale mogę wyjątkowo zrobić ukłon w stronę bardziej "krotochwilnych" traderów. 

Proponuję więc tą samą procedurę niedźwiedziej antycypacji na wykresie H4. A więc co robić? Nic!

NIE WIEMY JAK ZACHOWA SIĘ CENA na poziom oporu z wykresu dziennego/tygodniowego,  jak również jak zareaguje na strefę oporu, która daje się odczytać z wykresu H4.  Ale jak cena zareaguje zgodnie z naszą antycypacją, będziemy WIEDZIEĆ, co robić.

Czy rola "dużego obrazu" rynku zaczyna być nieco bardziej czytelna?

 

 


2018-04-05 08:31:14

"Big picture" rynku  - utrudnienie czy doskonałe narzędzie antycypacji?

Proponuję refleksję na temat czy duży obraz rynku (big picture) może pomóc w handlu czy raczej wciąga w nadmierne przewidywanie zachowania ceny? W sumie każde narzędzie (np. nożyczki) można wykorzystać w sposób nieudolny, czyniąc sobie krzywdę. Dla zachęty przedstawiam dwa bieżące, tygodniowe wykresy GBPUSD oraz GBPCAD.

 


2018-03-31 12:42:12

Dylematy konsolidacji 2

 

Kontynuuję publikację wykresów rynków, które funkcjonują w konsolidacjach.  Sam wykres mówi o cenie, więc pozostawiam pole do samodzielnej refleksji. Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-03-29 07:54:23

Dylematy konsolidacji...

To roboczy wpis nie komentujący zagrań (będę to czynił w oddzielnych nagraniach wideo począwszy od końca kwietnia)  , ani nie podpowiadający  gdzie, jak i  na jakich zasadach można tradować lub będzie można tradować  (antycypacja!) na tych rynkach.

 

Jaki jest więc sens publikacji?

 

1. Pokazanie początku  roboczego dnia tradera price action. Choćby zrozumienie, że niewiele się dzieje i nie ma w tym momencie wielu interesujących sytuacji z traderskiego punktu widzenia. Przykład - objęcie bessy na złocie odjechało na tyle, że dołączanie do ruchu nie spełnia kryteriów relacją ryzyko/zysk, natomiast zawsze można antycypować.

2. Zadanie sobie pytania czy w oparciu o ten typ wykresu/analizy/rozumienia ceny, widzę sensowne podstawy  do tradowania, do tworzenia planu tradingu?

Kto nam udzieli odpowiedzi na te pytania?

Jak zawsze tylko o wyłącznie nasza praktyka, czyli zderzenie inwestycyjnych decyzji (oraz ich braku) z przyszłym zachowaniem ceny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2018-03-08 07:38:45

Birger Schäfermeier mówi bardzo rozsądnie...

Właściwie na tych kilku słowach mógłbym poprzestać, lecz dodam jeszcze jedną uwagę. W czasie kilkunastu minut Birger Schäfermeier porusza główne aspekty racjonalnego tradingu takie jak: strategii wejścia i wyjścia; zarządzania ryzykiem; dyscypliny czyli wierności wobec zasad strategii. Warto posłuchać i odnieść do siebie...

 

 

 


2018-03-02 20:39:36

Nuda analizy i tradingu czyli kawałek życia z EURUSD ...

W końcu złożyłem w całość weryfikację analizy EURUSD (część 1), które można potraktować (przy odpowiednim psychologicznym nastawieniu) za ćwiczenia przekładania analizy na zagrania. Ponieważ to bardzo nudny materiał zakładam, że właśnie dlatego może ma jakąś wartość, bowiem trading w swojej istocie jest pewnym typem rutyny , powtarzalności i zachowywaniem spokoju przy zmienności rynkowej.


2018-02-02 11:31:32

Zaproszenie na  "Pomysły inwestycyjne tygodnia" - 05.02.2018, godz. 19.00.

Odpowiadając pozytywnie na propozycję  XTB  zapraszam na poniedziałkowy, 30-minutowy webinar analityczny.  Postaram się przedstawić rynki interesujące z traderskiego punktu widzenia. Będę szukał odpowiedzi na pytania o aktualne sygnały price action lub też (w przypadku, gdy sytuacja techniczna nie będzie tak czytelna), wykorzystam technikę antycypacji. Wszystkie wykresy wykonam "na nowo" korzystając z autorskiej platformy XTB  -  xstation.  Publikuję dwa wykresy, które wykonałem w ramach przygotowań do poniedziałkowego spotkania. Będzie ich znacznie więcej  :)

Webinar wymaga wcześniejszej rejestracji i jeżeli jesteście Państwo zainteresowani, to można dokonać rejestracji tutaj

 

 

 


2018-01-29 07:36:18

Konkurs FxCuffs czyli czas na decyzję do 31 stycznia...

Serdecznie witam,

do 31 stycznia można głosować w konkursach ogłoszonych przez fundację FxCuffs. Moje nazwisko widnieje na dwóch listach - "analityka" i "osobowości", a nasza witryna znalazła się na liście - "blog roku".
Jeżeli jesteś zdania, że faktycznie zasługuję na wsparcie jako analityk, a witryna www.tylkopriceaction.pl na Twój głos w kategorii "blog roku" to można skorzystać z linku: https://konkurs.fxcuffs.pl/

Oddanie głosu w konkursie FxCuffs jest realnym wsparciem naszej witryny.

Pewne okoliczności zdecydowały, że nie zdążyłem opublikować wykładu w których zestawiam wszystkie analizy EURUSD z 2017 roku. Uważam, że będzie to jeden z najważniejszych materiałów, ponieważ połączy weryfikację analiz z ćwiczeniami oraz teorią price action. Miałem nadzieję, że wyrobię się przed 31 stycznia, by każdy zainteresowany mógł z pewnego dystansu ocenić cały projekt "weekendowych analiz par głównych".  Wykład postaram się opublikować w pierwszym tygodniu lutego.


2018-01-21 09:04:26

Zaproszenie  na Fxcuffs 2018 i krótki wywiad...

Serdecznie witam. Udzieliłem wywiadu dla portalu comparic.pl na temat marcowej konferencji w Krakowie.

Koncentrowałem się przede wszystkim na opisie problematyki wykładu, który wygłoszę  na FxCuffs,  o ile okoliczności życiowe będą przychylne. Zapraszam do odwiedzenia strony FxCuffs 2018 oraz do  lektury wywiadu.

 


2018-01-18 22:26:13

Inne ciekawe wykresy do analizy-18.01. ok. godz. 22.00.

 

W nawiązaniu do wpisu o GBPAUD publikuję wykresy przypominające strukturą rynki z ćwiczeń z price action. Ponownie  zachęcam do wymiany opinii.  Przy okazji dodam, że wszystkie wykresy łączy to, że są w konsolidacjach. Już teraz zapraszam na tegoroczną edycję Konferencji FxCuffs (16-17 marca, Centrum kongresowe, Kraków - szczegóły niebawem), gdzie przedstawię zarys teorii analizy i tradingu w konsolidacjach z perspektywy ascetycznej wersji price action.

 

 

 

 

 

 

 


2018-01-16 07:06:23

GBPAUD - zapraszam do dyskusji.

Aktualny (16 stycznia, rano) układ techniczny pary GBPAUD bardzo przypomina strukturą ceny układy, które testujemy podczas wykonywania ćwiczeń z analizy i tradingu price action. Mam więc dla Państwa propozycję. Publikuję wykresy bez mojego komentarza, bez wskazywania czy występuje sygnał do zajęcia pozycji, czy raczej trzeba zbudować antycypację i cierpliwie czekać na spełnienie odpowiednich warunków. Proszę więc o komentarze, sugestie, poprawki. Weryfikatorem naszego intelektualnego wysiłku będzie jedyny i realny sędzia w tych sprawach - rynek.

Wykres dzienny 1

 

Wykres dzienny 2

Wykres dzienny 3

Wykres tygodniowy 1

 

Wykres tygodniowy 2


2017-12-22 05:58:42

Parę słów...

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu pogody ducha oraz radości spotkań w rodzinnym gronie. Niech kilka słów św. Pawła inspiruje do dobrego wykorzystania danego nam czasu.

 

 

 


2017-12-04 19:02:04

Okno bessy na EURUSD czyli każdy kij ma dwa końce...

Nowy tydzień rozpoczął się atakiem podaży  - doszło do zawiązania spadkowej luki otwarcia czyli tzw. okna bessy (por.  Okna hossy/bessy - wprowadzenie ).  Ale jak ocenić okno bessy zestawiając je z aktualną sytuacją techniczną? Weźmy pod uwagę, że  EURUSD  funkcjonuje  od kilku miesięcy w konsolidacji i od 2 tygodni (po zawiązaniu formacji false break poziomu 1.1680),  inicjatywa należy do popytu. W takim razie możemy zadać pytanie czy okno bessy zmienia pro-wzrostowy charakter rynku? Jeżeli korzystamy z całościowego spojrzenia można odpowiedzieć następująco:

1. Okno bessy potwierdzi swoją siłę tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dojdzie do wyłamania poziomu 1.1850, a do tego czasu sytuacja jest patowa.

2. Biorąc pod uwagę przewagę popytu po negacji wybicia 1.1680  można uznać, że   ewentualne zamknięcie okna bessy (czyli wyjście ceny powyżej 1.1900) uznamy za sygnał kupna i zapowiedź ataku na szczyty trendu. 

No cóż , każdy kij ma dwa końce.. 


2017-12-04 17:10:27

Szaweł zaprasza do kontynuacji ćwiczeń z price action.

Szaweł, żarliwy sympatyk price action, zaprasza do kolejnego odcinka ćwiczeń. Odcinek udostępniam w formacie power point    oraz pdf.  By odnieść edukacyjną korzyść należy po prostu ćwiczenie wykonywać,  cierpliwie slajd po slajdzie zapisując swoje myśli i decyzje, księgując wirtuane zlecenia obronne oraz zlecenia przynoszące zyski. W dalszym ciągu zachęcam do podzielenia się uwagami, by Szaweł mógł z nich skorzystać opracowując kolejne odcinki ćwiczeń. Mogę powiedzieć, że z wszystkich prób tworzenia ćwiczeń o jakich informowali mnie sympatycy price action, Szaweł wykazuje się największą determinacją i konsekwencją.


2017-11-24 11:59:21

Ćwiczenia z price action - Szaweł zaprasza!

Z przyjemnością informuję,  że otrzymaliśmy od sympatyka naszej witryny ćwiczenia z analizy i tradingu price action. Twórca pragnie funkcjonować pod nickiem "Szaweł".  Ćwiczenia numerowane są liczbą "3"  dlatego, że Szaweł skorzystał z proponowanych przeze mnie zmian w ćwiczeniu 1 i 2 i wprowadził zmiany. Jestem przekonany, że każdy kto naprawdę będzie chciał, wyciągnie z ćwiczeń edukacyjną korzyść. Byłoby bardzo fajnie, gdyby Szaweł otrzymał  komunikaty zwrotne.  Mam na myśli wszelkie uwagi, co poprawić w  kolejnych odcinkach, sugestie oraz opinie.   A  więc nie pozostaje mi nic innego,  jak zaprosić do ćwiczeń z price action :)

Zapis ćwiczeń udostępniam w formie pliku pdf: ćwiczenia_PA_pdf, oraz power point: ćwiczenia_PA_ppt


2017-11-23 12:20:13

Dlaczego większość traci?

Czytam  "W transie inwestowania"  i przygotowuję drugi wykład na temat psychologii tradingu Marka Douglasa. Jednak już dzisiaj dzielę się fragmentem, który daje do myślenia.

Rozumiem to tak - dobrze sformułowanie problemu to spory atut w rozwiązaniu tego problemu. Douglas ciekawie zdefiniował problem streszczając swoją rozmowę z redaktorem jednego z pism branżowych.  Oto kilka z przytoczeń (str. 38 i 39) z książki W transie Inwestowania, wyd. Helion 2014 :

 

„…redaktor zapytał mnie, czy wyjaśnieniem (…) zjawiska  [że większość traci] mógłby być fakt, że wiele osób zaczyna zajmować się inwestowaniem z niewłaściwych powodów.   Musiałem się przez chwilę nad tym zastanowić…”

„Inwestowanie to działalność zapewniająca nieograniczoną swobodę twórczej ekspresji, wolność wyrażania siebie, których odmawia się większości z nas przez większą część życia, (…) w środowisku inwestycyjnym to my ustalamy prawie wszystkie zasady. Oznacza to, że jest bardzo niewiele zastrzeżeń czy też ograniczeń dotyczących tego, w jaki sposób możemy wyrażać siebie.  (…) kiedy możemy już rozpocząć inwestowanie, możliwości jakimi dysponujemy, są praktycznie nieograniczone”.

I dalej:

Redaktor przerwał na chwilę i zapytał: „A dlaczego, mając dostęp do takiego pozbawionego ograniczeń środowiska, zwykle ponosimy porażki”?

Odpowiedź Marka Douglasa:

”Ponieważ nieograniczone możliwości w połączeniu z nieograniczoną wolnością korzystania z nich powodują powstanie wyjątkowych i specyficznych wyzwań psychologicznych. Wyzwań, do stawienia czoła którym prawidłowo przygotowanych jest bardzo niewiele osób i w ogóle bardzo niewiele osób ma świadomość ich istnienia, a trudno przezwyciężyć jakiś problem, jeżeli nie wiemy nawet, że on istnieje”.

 

Mocne, ciekawe! Zapraszam do wymiany refleksji.


2017-11-19 18:58:46

Parę uwag o WTI (po sesji 17.11.2017).

Wpis nie zastąpi analizy wielointerwałowej, natomiast wszystkie wykresy (miesięczny, tygodniowy i dzienny), mówią "po prostu" o wyłamaniu oporu w okolicach 54.00-55.00. Do czasu nim cena przebywa powyżej, obowiązuje kontynuacja.   Podażowy box konsolidacji, który zapoczątkował wyprzedaż WTI ponad dwa lata temu  jest hipotetycznym oporem, przypominam więc jego dane: dolne ograniczenie  to okolice 58.00, a górne 61.50.  Dodatkowe informacje na wykresach.

 

 

 

 


2017-11-18 01:29:29

Inaczej...

Dzisiaj wyrażę się inaczej, mocno inaczej. Tekst napisał się sam. Nie wiem czemu, widocznie "musiał".

 

Czy do dobrego tradingu potrzebna jest strategia?

Tak, do dobrego tradingu potrzebna jest strategia.

A cierpliwość, szczerość, pokora? Tak, potrzebna jest szczerość, cierpliwość. Pokora i dobrze rozumiana odwaga też wydaje się niezbędna.

Ale czy to wystarczy? Czy to wystarczy, by przełamać niewidzialne, jakże dokuczliwe bariery? Czy to wystarczy, by żyć życiem linoskoczka dla którego lina jest autostradą?


Nie, to wszystko razem nie wystarczy, możesz mi nie wierzyć, ale tak jest.

A więc czego brakuje? Szczęścia, spadku po ciotce, pin bara na miesięcznym?

Szczęścia nie da się zdefiniować, tu każdy sobie miarą, niektórzy jak drapią się po plecach, mówią „To jest to!” i nie mam pojęcia, czy "to - to" uczyni trading doskonałym. Pewnie nie zaszkodzi…

A ciotka z dalekiego kraju? No cóż, nie życzę jej aż tak źle, niech sobie żyje bez świadomości, jak była bliska końca! A więc może pin bar na miesięcznym? Pewnie znajdę dziesięć powodów, by go nie zagrać, a więc i to wszystko razem pewnie nie starczy.

A więc co?


2017-11-10 17:29:45

Dlaczego czytanie Douglasa jest takie trudne?

Jak wiecie opublikowałem wykład wprowadzający do książki Marka Douglasa „W transie inwestowania”. Omawiam tylko wstęp i I rozdział, a nagranie i tak liczy 50 minut. Czy nie za dużo?

Uważam, że zrozumienie Douglasa nie jest zadaniem łatwym. Autor był filozofem rynków finansowych i tam gdzie wielu posługuje się sformułowaniem w stylu „po prostu..” (np. „Po prostu większość traci”, „Po prostu trading jest trudnym zajęciem”.), Douglas z pasją zapytywał: „A dlaczego większość traci? Co powoduje, że ludzie odnoszący sukcesy w innych dziedzinach życia, na rynkach finansowych często sobie nie radzą?" Uznawał więc, że prawda na temat tradingu jest dopiero do odkrycia i że ogólnikowe formułki niczego nie wyjaśniają. Drugim powodem wybiórczej recepcji myśli Marka Douglasa jest systemowość jego myślenia. Dążył do tego, by jedna myśl (uznana za prawdę) prowadziła do kolejnej, a ta do następnej, aż uzyskamy pełny obraz poprawnego tradingu. Chyba nie wszyscy są wstanie zaakceptować opinię (oraz wysiłek poznawczy jaki się z tym wiąże), iż prawda na temat dowolnej dziedziny ludzkiej aktywności jest z konieczności systemem powiązanych ze sobą przesłanek, twierdzeń i wnioskowań. Trzeci i ostatni powód, który utrudnia wykorzystanie mądrości autora The disciplined trader, to jego innowacje terminologiczne. Jakie szanse zrozumienia książki "W transie inwestowania" ma czytelnik, który nie przyswoi znaczenia takich terminów jak „rozbieżność psychologiczna” lub „czarna dziura analizy”?

Wobec skali trudności zadałem sobie pytanie: „Jak się prawidłowo zabrać do czytania w Transie inwestowania?” Uznałem, że trzeba w pierwszej kolejności wykonać mozolną pracę przygotowawczą, trzeba uważnie przeczytać wstęp i pierwszy rozdział książki, by uzyskać grunt do całości książki. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.

Pozdrawiam


2017-11-07 07:34:46

SiP 500 - rynek do jednej bramki. Warunki korekty wydają się trudne do spełnienia. 

Proponuję dwa spojrzenia na S&P500.  Wykres dzienny informuje, że indeks wybił w średnioterminowej konsolidacji i kontynuuje trend wzrostowy.  Diagnoza z perspektywy metody S/R prowadzi do następujących wniosków:

1. do czasu nim cena przebywa powyżej 2577, popyt może "robić" co chce, tzn. ma układ dominacji,

2. warunkiem korekty jest w pierwszej kolejności negacja wybicia powyżej 2577, a w drugiej (punkt zbieżny z wykresem tygodniowym), wyłamanie poziomu w okolicach 2540/2543.

Wykres tygodniowy wskazuje, że dopóki pin bar broniący poziomu 2540 obowiązuje, to popyt rozdaje karty.

 


2017-11-04 09:41:31

EURUSD po sesji 03.11.2017

Po piątkowej sesji sytuacja jest dość klarowna. Podaż ponowiła aktywność w rejonie 1.1680 i nie pozostaje nam nic innego, by stwierdzić, że do czasu nim cena przebywa poniżej tego poziomu, obowiązuje inicjatywa sprzedających. Przy tej interpretacji korzystam z podstawowego narzędzia jakim jest zasada zmiany biegunów (ZZB), tj.  dawne wsparcie, staje się oporem do czasu nim popyt nie pokaże siły i nie zaneguje wybicia. Potencjalnym targetem ruchu wydaje się strefa w okolicach 1.1470/1.1440, lecz  podaż musi  w celu kontynuacji złamać  lokalną barierę 1.1600. Pozostałe uwagi umieściłem na wykresach. Pozdrawiam i witam na naszym portalowym blogu :)


2017-11-02 20:53:14

EURUSD, czyli spór o  poziom 1.1680.

Czwartek, 02.11, parę minut przed 21-ą. 

Jesteśmy świadkami bardzo standardowej sytuacji. W zeszłym tygodniu (po kilku  nieskutecznych próbach sforsowania poziomu 1.1850),  podaż wykonała ruch i dynamicznym impulsem wybiła barierę 1.1680. Kilka ostatnich sesji płynęło na leniwym balansowaniu po wybiciu, aż w końcu cena dotarła do dawnego wsparcia. Co dalej? Oczywiście nie wiem :) . Zakładam jedynie, że wynik tej potyczki powinien dać odpowiedź na ważne pytanie: bądź negacja wyłamania i kupujący wracają do gry, bądź kontynuacja w kierunku 1.1440.   Czekam więc na sygnał (podwójna antycypacja ze względu na ważność poziomu 1.1680 zarówno na wykresie dziennym, jak tygodniowym).