Blog - Zbigniew Wieczorek


2018-03-08 07:38:45

Birger Schäfermeier mówi bardzo rozsądnie...

Właściwie na tych kilku słowach mógłbym poprzestać, lecz dodam jeszcze jedną uwagę. W czasie kilkunastu minut Birger Schäfermeier porusza główne aspekty racjonalnego tradingu takie jak: strategii wejścia i wyjścia; zarządzania ryzykiem; dyscypliny czyli wierności wobec zasad strategii. Warto posłuchać i odnieść do siebie...

 

 

 


2018-03-02 20:39:36

Nuda analizy i tradingu czyli kawałek życia z EURUSD ...

W końcu złożyłem w całość weryfikację analizy EURUSD (część 1), które można potraktować (przy odpowiednim psychologicznym nastawieniu) za ćwiczenia przekładania analizy na zagrania. Ponieważ to bardzo nudny materiał zakładam, że właśnie dlatego może ma jakąś wartość, bowiem trading w swojej istocie jest pewnym typem rutyny , powtarzalności i zachowywaniem spokoju przy zmienności rynkowej.


2018-02-02 11:31:32

Zaproszenie na  "Pomysły inwestycyjne tygodnia" - 05.02.2018, godz. 19.00.

Odpowiadając pozytywnie na propozycję  XTB  zapraszam na poniedziałkowy, 30-minutowy webinar analityczny.  Postaram się przedstawić rynki interesujące z traderskiego punktu widzenia. Będę szukał odpowiedzi na pytania o aktualne sygnały price action lub też (w przypadku, gdy sytuacja techniczna nie będzie tak czytelna), wykorzystam technikę antycypacji. Wszystkie wykresy wykonam "na nowo" korzystając z autorskiej platformy XTB  -  xstation.  Publikuję dwa wykresy, które wykonałem w ramach przygotowań do poniedziałkowego spotkania. Będzie ich znacznie więcej  :)

Webinar wymaga wcześniejszej rejestracji i jeżeli jesteście Państwo zainteresowani, to można dokonać rejestracji tutaj

 

 

 


2018-01-29 07:36:18

Konkurs FxCuffs czyli czas na decyzję do 31 stycznia...

Serdecznie witam,

do 31 stycznia można głosować w konkursach ogłoszonych przez fundację FxCuffs. Moje nazwisko widnieje na dwóch listach - "analityka" i "osobowości", a nasza witryna znalazła się na liście - "blog roku".
Jeżeli jesteś zdania, że faktycznie zasługuję na wsparcie jako analityk, a witryna www.tylkopriceaction.pl na Twój głos w kategorii "blog roku" to można skorzystać z linku: https://konkurs.fxcuffs.pl/

Oddanie głosu w konkursie FxCuffs jest realnym wsparciem naszej witryny.

Pewne okoliczności zdecydowały, że nie zdążyłem opublikować wykładu w których zestawiam wszystkie analizy EURUSD z 2017 roku. Uważam, że będzie to jeden z najważniejszych materiałów, ponieważ połączy weryfikację analiz z ćwiczeniami oraz teorią price action. Miałem nadzieję, że wyrobię się przed 31 stycznia, by każdy zainteresowany mógł z pewnego dystansu ocenić cały projekt "weekendowych analiz par głównych".  Wykład postaram się opublikować w pierwszym tygodniu lutego.


2018-01-21 09:04:26

Zaproszenie  na Fxcuffs 2018 i krótki wywiad...

Serdecznie witam. Udzieliłem wywiadu dla portalu comparic.pl na temat marcowej konferencji w Krakowie.

Koncentrowałem się przede wszystkim na opisie problematyki wykładu, który wygłoszę  na FxCuffs,  o ile okoliczności życiowe będą przychylne. Zapraszam do odwiedzenia strony FxCuffs 2018 oraz do  lektury wywiadu.

 


2018-01-18 22:26:13

Inne ciekawe wykresy do analizy-18.01. ok. godz. 22.00.

 

W nawiązaniu do wpisu o GBPAUD publikuję wykresy przypominające strukturą rynki z ćwiczeń z price action. Ponownie  zachęcam do wymiany opinii.  Przy okazji dodam, że wszystkie wykresy łączy to, że są w konsolidacjach. Już teraz zapraszam na tegoroczną edycję Konferencji FxCuffs (16-17 marca, Centrum kongresowe, Kraków - szczegóły niebawem), gdzie przedstawię zarys teorii analizy i tradingu w konsolidacjach z perspektywy ascetycznej wersji price action.

 

 

 

 

 

 

 


2018-01-16 07:06:23

GBPAUD - zapraszam do dyskusji.

Aktualny (16 stycznia, rano) układ techniczny pary GBPAUD bardzo przypomina strukturą ceny układy, które testujemy podczas wykonywania ćwiczeń z analizy i tradingu price action. Mam więc dla Państwa propozycję. Publikuję wykresy bez mojego komentarza, bez wskazywania czy występuje sygnał do zajęcia pozycji, czy raczej trzeba zbudować antycypację i cierpliwie czekać na spełnienie odpowiednich warunków. Proszę więc o komentarze, sugestie, poprawki. Weryfikatorem naszego intelektualnego wysiłku będzie jedyny i realny sędzia w tych sprawach - rynek.

Wykres dzienny 1

 

Wykres dzienny 2

Wykres dzienny 3

Wykres tygodniowy 1

 

Wykres tygodniowy 2


2017-12-22 05:58:42

Parę słów...

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu pogody ducha oraz radości spotkań w rodzinnym gronie. Niech kilka słów św. Pawła inspiruje do dobrego wykorzystania danego nam czasu.

 

 

 


2017-12-04 19:02:04

Okno bessy na EURUSD czyli każdy kij ma dwa końce...

Nowy tydzień rozpoczął się atakiem podaży  - doszło do zawiązania spadkowej luki otwarcia czyli tzw. okna bessy (por.  Okna hossy/bessy - wprowadzenie ).  Ale jak ocenić okno bessy zestawiając je z aktualną sytuacją techniczną? Weźmy pod uwagę, że  EURUSD  funkcjonuje  od kilku miesięcy w konsolidacji i od 2 tygodni (po zawiązaniu formacji false break poziomu 1.1680),  inicjatywa należy do popytu. W takim razie możemy zadać pytanie czy okno bessy zmienia pro-wzrostowy charakter rynku? Jeżeli korzystamy z całościowego spojrzenia można odpowiedzieć następująco:

1. Okno bessy potwierdzi swoją siłę tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dojdzie do wyłamania poziomu 1.1850, a do tego czasu sytuacja jest patowa.

2. Biorąc pod uwagę przewagę popytu po negacji wybicia 1.1680  można uznać, że   ewentualne zamknięcie okna bessy (czyli wyjście ceny powyżej 1.1900) uznamy za sygnał kupna i zapowiedź ataku na szczyty trendu. 

No cóż , każdy kij ma dwa końce.. 


2017-12-04 17:10:27

Szaweł zaprasza do kontynuacji ćwiczeń z price action.

Szaweł, żarliwy sympatyk price action, zaprasza do kolejnego odcinka ćwiczeń. Odcinek udostępniam w formacie power point    oraz pdf.  By odnieść edukacyjną korzyść należy po prostu ćwiczenie wykonywać,  cierpliwie slajd po slajdzie zapisując swoje myśli i decyzje, księgując wirtuane zlecenia obronne oraz zlecenia przynoszące zyski. W dalszym ciągu zachęcam do podzielenia się uwagami, by Szaweł mógł z nich skorzystać opracowując kolejne odcinki ćwiczeń. Mogę powiedzieć, że z wszystkich prób tworzenia ćwiczeń o jakich informowali mnie sympatycy price action, Szaweł wykazuje się największą determinacją i konsekwencją.


2017-11-24 11:59:21

Ćwiczenia z price action - Szaweł zaprasza!

Z przyjemnością informuję,  że otrzymaliśmy od sympatyka naszej witryny ćwiczenia z analizy i tradingu price action. Twórca pragnie funkcjonować pod nickiem "Szaweł".  Ćwiczenia numerowane są liczbą "3"  dlatego, że Szaweł skorzystał z proponowanych przeze mnie zmian w ćwiczeniu 1 i 2 i wprowadził zmiany. Jestem przekonany, że każdy kto naprawdę będzie chciał, wyciągnie z ćwiczeń edukacyjną korzyść. Byłoby bardzo fajnie, gdyby Szaweł otrzymał  komunikaty zwrotne.  Mam na myśli wszelkie uwagi, co poprawić w  kolejnych odcinkach, sugestie oraz opinie.   A  więc nie pozostaje mi nic innego,  jak zaprosić do ćwiczeń z price action :)

Zapis ćwiczeń udostępniam w formie pliku pdf: ćwiczenia_PA_pdf, oraz power point: ćwiczenia_PA_ppt


2017-11-23 12:20:13

Dlaczego większość traci?

Czytam  "W transie inwestowania"  i przygotowuję drugi wykład na temat psychologii tradingu Marka Douglasa. Jednak już dzisiaj dzielę się fragmentem, który daje do myślenia.

Rozumiem to tak - dobrze sformułowanie problemu to spory atut w rozwiązaniu tego problemu. Douglas ciekawie zdefiniował problem streszczając swoją rozmowę z redaktorem jednego z pism branżowych.  Oto kilka z przytoczeń (str. 38 i 39) z książki W transie Inwestowania, wyd. Helion 2014 :

 

„…redaktor zapytał mnie, czy wyjaśnieniem (…) zjawiska  [że większość traci] mógłby być fakt, że wiele osób zaczyna zajmować się inwestowaniem z niewłaściwych powodów.   Musiałem się przez chwilę nad tym zastanowić…”

„Inwestowanie to działalność zapewniająca nieograniczoną swobodę twórczej ekspresji, wolność wyrażania siebie, których odmawia się większości z nas przez większą część życia, (…) w środowisku inwestycyjnym to my ustalamy prawie wszystkie zasady. Oznacza to, że jest bardzo niewiele zastrzeżeń czy też ograniczeń dotyczących tego, w jaki sposób możemy wyrażać siebie.  (…) kiedy możemy już rozpocząć inwestowanie, możliwości jakimi dysponujemy, są praktycznie nieograniczone”.

I dalej:

Redaktor przerwał na chwilę i zapytał: „A dlaczego, mając dostęp do takiego pozbawionego ograniczeń środowiska, zwykle ponosimy porażki”?

Odpowiedź Marka Douglasa:

”Ponieważ nieograniczone możliwości w połączeniu z nieograniczoną wolnością korzystania z nich powodują powstanie wyjątkowych i specyficznych wyzwań psychologicznych. Wyzwań, do stawienia czoła którym prawidłowo przygotowanych jest bardzo niewiele osób i w ogóle bardzo niewiele osób ma świadomość ich istnienia, a trudno przezwyciężyć jakiś problem, jeżeli nie wiemy nawet, że on istnieje”.

 

Mocne, ciekawe! Zapraszam do wymiany refleksji.


2017-11-19 18:58:46

Parę uwag o WTI (po sesji 17.11.2017).

Wpis nie zastąpi analizy wielointerwałowej, natomiast wszystkie wykresy (miesięczny, tygodniowy i dzienny), mówią "po prostu" o wyłamaniu oporu w okolicach 54.00-55.00. Do czasu nim cena przebywa powyżej, obowiązuje kontynuacja.   Podażowy box konsolidacji, który zapoczątkował wyprzedaż WTI ponad dwa lata temu  jest hipotetycznym oporem, przypominam więc jego dane: dolne ograniczenie  to okolice 58.00, a górne 61.50.  Dodatkowe informacje na wykresach.

 

 

 

 


2017-11-18 01:29:29

Inaczej...

Dzisiaj wyrażę się inaczej, mocno inaczej. Tekst napisał się sam. Nie wiem czemu, widocznie "musiał".

 

Czy do dobrego tradingu potrzebna jest strategia?

Tak, do dobrego tradingu potrzebna jest strategia.

A cierpliwość, szczerość, pokora? Tak, potrzebna jest szczerość, cierpliwość. Pokora i dobrze rozumiana odwaga też wydaje się niezbędna.

Ale czy to wystarczy? Czy to wystarczy, by przełamać niewidzialne, jakże dokuczliwe bariery? Czy to wystarczy, by żyć życiem linoskoczka dla którego lina jest autostradą?


Nie, to wszystko razem nie wystarczy, możesz mi nie wierzyć, ale tak jest.

A więc czego brakuje? Szczęścia, spadku po ciotce, pin bara na miesięcznym?

Szczęścia nie da się zdefiniować, tu każdy sobie miarą, niektórzy jak drapią się po plecach, mówią „To jest to!” i nie mam pojęcia, czy "to - to" uczyni trading doskonałym. Pewnie nie zaszkodzi…

A ciotka z dalekiego kraju? No cóż, nie życzę jej aż tak źle, niech sobie żyje bez świadomości, jak była bliska końca! A więc może pin bar na miesięcznym? Pewnie znajdę dziesięć powodów, by go nie zagrać, a więc i to wszystko razem pewnie nie starczy.

A więc co?


2017-11-10 17:29:45

Dlaczego czytanie Douglasa jest takie trudne?

Jak wiecie opublikowałem wykład wprowadzający do książki Marka Douglasa „W transie inwestowania”. Omawiam tylko wstęp i I rozdział, a nagranie i tak liczy 50 minut. Czy nie za dużo?

Uważam, że zrozumienie Douglasa nie jest zadaniem łatwym. Autor był filozofem rynków finansowych i tam gdzie wielu posługuje się sformułowaniem w stylu „po prostu..” (np. „Po prostu większość traci”, „Po prostu trading jest trudnym zajęciem”.), Douglas z pasją zapytywał: „A dlaczego większość traci? Co powoduje, że ludzie odnoszący sukcesy w innych dziedzinach życia, na rynkach finansowych często sobie nie radzą?" Uznawał więc, że prawda na temat tradingu jest dopiero do odkrycia i że ogólnikowe formułki niczego nie wyjaśniają. Drugim powodem wybiórczej recepcji myśli Marka Douglasa jest systemowość jego myślenia. Dążył do tego, by jedna myśl (uznana za prawdę) prowadziła do kolejnej, a ta do następnej, aż uzyskamy pełny obraz poprawnego tradingu. Chyba nie wszyscy są wstanie zaakceptować opinię (oraz wysiłek poznawczy jaki się z tym wiąże), iż prawda na temat dowolnej dziedziny ludzkiej aktywności jest z konieczności systemem powiązanych ze sobą przesłanek, twierdzeń i wnioskowań. Trzeci i ostatni powód, który utrudnia wykorzystanie mądrości autora The disciplined trader, to jego innowacje terminologiczne. Jakie szanse zrozumienia książki "W transie inwestowania" ma czytelnik, który nie przyswoi znaczenia takich terminów jak „rozbieżność psychologiczna” lub „czarna dziura analizy”?

Wobec skali trudności zadałem sobie pytanie: „Jak się prawidłowo zabrać do czytania w Transie inwestowania?” Uznałem, że trzeba w pierwszej kolejności wykonać mozolną pracę przygotowawczą, trzeba uważnie przeczytać wstęp i pierwszy rozdział książki, by uzyskać grunt do całości książki. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.

Pozdrawiam


2017-11-07 07:34:46

SiP 500 - rynek do jednej bramki. Warunki korekty wydają się trudne do spełnienia. 

Proponuję dwa spojrzenia na S&P500.  Wykres dzienny informuje, że indeks wybił w średnioterminowej konsolidacji i kontynuuje trend wzrostowy.  Diagnoza z perspektywy metody S/R prowadzi do następujących wniosków:

1. do czasu nim cena przebywa powyżej 2577, popyt może "robić" co chce, tzn. ma układ dominacji,

2. warunkiem korekty jest w pierwszej kolejności negacja wybicia powyżej 2577, a w drugiej (punkt zbieżny z wykresem tygodniowym), wyłamanie poziomu w okolicach 2540/2543.

Wykres tygodniowy wskazuje, że dopóki pin bar broniący poziomu 2540 obowiązuje, to popyt rozdaje karty.

 


2017-11-04 09:41:31

EURUSD po sesji 03.11.2017

Po piątkowej sesji sytuacja jest dość klarowna. Podaż ponowiła aktywność w rejonie 1.1680 i nie pozostaje nam nic innego, by stwierdzić, że do czasu nim cena przebywa poniżej tego poziomu, obowiązuje inicjatywa sprzedających. Przy tej interpretacji korzystam z podstawowego narzędzia jakim jest zasada zmiany biegunów (ZZB), tj.  dawne wsparcie, staje się oporem do czasu nim popyt nie pokaże siły i nie zaneguje wybicia. Potencjalnym targetem ruchu wydaje się strefa w okolicach 1.1470/1.1440, lecz  podaż musi  w celu kontynuacji złamać  lokalną barierę 1.1600. Pozostałe uwagi umieściłem na wykresach. Pozdrawiam i witam na naszym portalowym blogu :)


2017-11-02 20:53:14

EURUSD, czyli spór o  poziom 1.1680.

Czwartek, 02.11, parę minut przed 21-ą. 

Jesteśmy świadkami bardzo standardowej sytuacji. W zeszłym tygodniu (po kilku  nieskutecznych próbach sforsowania poziomu 1.1850),  podaż wykonała ruch i dynamicznym impulsem wybiła barierę 1.1680. Kilka ostatnich sesji płynęło na leniwym balansowaniu po wybiciu, aż w końcu cena dotarła do dawnego wsparcia. Co dalej? Oczywiście nie wiem :) . Zakładam jedynie, że wynik tej potyczki powinien dać odpowiedź na ważne pytanie: bądź negacja wyłamania i kupujący wracają do gry, bądź kontynuacja w kierunku 1.1440.   Czekam więc na sygnał (podwójna antycypacja ze względu na ważność poziomu 1.1680 zarówno na wykresie dziennym, jak tygodniowym).