W tym artykule chcę podzielić się z tobą sprawdzoną techniką pozwalającą stać się ekspertem własnej strategii na Forex. Jeśli jesteś regularnym czytelnikiem mojego bloga, to wiesz, że odnoszę się do opanowywania własnej strategii w wielu artykułach, a w dzisiejszym zamierzam przejść do sedna i pokazać dokładnie, JAK to zrobić oraz DLACZEGO jest to tak ważne.

Pozostawanie skoncentrowanym na jednej metodzie wystarczająco długo, by naprawdę nauczyć się efektywnie ją wykorzystywać jest czymś, z czym ma problem wielu traderów. Opierając się na własnym doświadczeniu, obserwując i pomagając tysiącom traderów, to właśnie ci, którzy koncentrują się na jednej metodzie wejścia czy jednym setupie naraz, zwykle są tymi, którzy w końcu osiągają sukces. Odkąd jestem traderem i uczę metody price action, to radzę moim uczniom koncentrować się na nauce JEDNEGO setupu naraz, a kiedy czują, że są w tym dobrzy, to wtedy mogą dodać kolejne.

Opanowywanie jednego setupu naraz pomaga osiągnąć koncentrację i jasność umysłu przez usunięcie zbędnych rzeczy i minimalizowanie decyzji.

Czemu powinieneś stać się mistrzem własnej strategii

Wiem, że to może brzmieć jak truizm, ale musisz naprawdę nauczyć się dobrze swojej metody, zanim spróbujesz ją wykorzystać na koncie real. Możesz spytać, czemu mówię coś, co wydaje się tak oczywiste. To proste, z moich codziennych kontaktów z traderami wynika, że naprawdę zbyt wielu z nich zakłada konta rzeczywiste bez żadnego pojęcia, jak handlować i jaką wybrać strategię. Wielu traderów „myśli” czy „czuje”, że to wie, ale prawda jest taka, że większość początkujących oraz osób mających problemy z tradingiem tak naprawdę jeszcze nigdy nie opanowało dobrze swojej strategii.

Spytaj siebie o dwie sprawy: Czy znam swoją metodę „z każdej strony”? Czy jestem w punkcie, gdzie mogę przejrzeć wykresy w 5 – 10 min i od razu wiedzieć, czy jest to setup warty wykorzystania? Jeśli nie potrafisz uczciwie odpowiedzieć „tak” na te dwa pytania, to nie jesteś gotowy na ryzykowanie realnych pieniędzy, bo jeszcze nie opanowałeś swojej strategii.

W wielu artykułach piszę o tradingu w stylu snajpera. Czy jest to artykuł Czego krokodyle mogą nauczyć Cię o tradingu albo tekst o tradingu w kawiarni w sposób minimalistyczny, to zasada jest ta sama: trading w sposób spokojny i niezbyt częsty jest najlepszy. Ale JAK masz dotrzeć do tego punktu, gdzie będziesz handlował ze spokojem oraz pewnością siebie? Najpierw musisz stać się mistrzem swojej strategii, a potem będziesz mieć zdolność do szybkiego skanowania rynków oraz podejmowania trafnych decyzji, czy grać, czy się oddalić. Jeśli tego nie zrobisz, to prawdopodobnie będziesz siedzieć godzinami rozważając wykresy, aż w końcu przekonasz się do sygnału, który później okaże się niewarty grania. Jeśli brzmi to dla ciebie znajomo, to pokażę, jak to naprawić...

Tworzenie KONCENTRACJI

Wielu traderów ma problemy z koncentracją i naprawdę nie jest to nic zaskakującego. Jak możesz się skoncentrować, kiedy istnieje tak wiele metod tradingu, wydarzeń ekonomicznych oraz innych czynników mających wpływ na cenę, które codziennie cię bombardują?

Słysząc o wszystkich tych systemach i strategiach, jak naprawdę masz wiedzieć, czy to co robisz, jest „dobre” albo jak zamierzasz nad tym pracować, jeśli nie będziesz w stanie wystarczająco się skupić? Odpowiedź jest taka, że nie jesteś w stanie. Nie będziesz wiedzieć, czy jakiś system czy metoda jest dobra, zanim jej nie wypróbujesz, a kluczowe jest to, że musisz próbować przez wystarczająco długi czas, by zobaczyć, czy przynosi ona zysk.

WIĘKSZOŚĆ traderów ma trudności z przywiązaniem się do jednej metody na tak długo, by zobaczyć zyski. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ próbują uporać się z wieloma sprawami za jednym razem – próbują grać używając 10 różnych wskaźników lub handlować na 30 rynkach w tym samym czasie z 5 różnymi strategiami wejścia. Prawda jest taka, że strategia wejścia jest najłatwiejszą częścią tradingu, ale często to właśnie ją traderzy komplikują najbardziej.

Jak możesz zwiększyć koncentrację, której potrzebujesz, by naprawdę OPANOWAĆ własną strategię? To proste – podziel strategię na mniejsze części, uprość ją. Jest to klucz do uczenia się wszystkiego w życiu, obojętnie czy jest to czytanie książki, uczenie się do testu czy wykonanie wszystkich zadań w pracy – jeżeli podzielisz rzeczy do zrobienia na mniejsze części, to będziesz w stanie skoncentrować się bardziej na każdej z nich, a to lepsze niż robienie wielu rzeczy w tym samym czasie. To z kolei pomoże osiągnąć szybciej i efektywniej końcowy cel, niż gdybyś próbował robić za dużo w tym samym czasie bez żadnego planu działania.

Jak OPANOWAĆ jeden setup naraz

Przyjrzyjmy się istocie procesu uczenia się po jednym setupie naraz. Zanim zaczniemy, warto zrobić uwagę, że kiedy piszę „jeden setup”, to nie mam na myśli „tylko” pin bara czy innych ważnych sygnałów w price action... strategia lub „setup” składają się nie tylko ze świecy, ale także z otaczających ją świec pokazujących warunki panujące na rynku oraz ważne wydarzenia.

Przykładowo na poniższych wykresach zwracamy uwagę na opanowanie setupu pin bar na wykresie dziennym, który występuje na ważnym poziomie S/R. W ten sposób nie możesz wejść, jeśli nie ma oczywistego pin bara na D1 na poziomie wsparcia lub oporu. Przejdźmy do kilku przykładów:

Na poniższym wykresie widzimy 4 różne przykłady okazji, które spełniają kryteria wykorzystywania pin bara na wykresie dziennym na poziomie S/R. To mogłyby być JEDYNE rodzaje setupów, których możesz uczyć się szukać, zanim staniesz się w tym naprawdę dobry:

Na następnym wykresie widzimy dobry przykład pin bara na interwale dziennym na parze USDJPY, który powstał na odrzuceniu wsparcia w rejonie 79.20. Warto zauważyć, że ten setup zapoczątkował ogromne wzrosty:

Na następnym wykresie widzimy więcej przykładów pin barów na D1, które powstały na lub w pobliżu istotnych horyzontalnych poziomów:

Ważną rzeczą do zauważenia w związku z grą zgodną ze strategią jest to, że wymaga odnajdywania horyzontalnych poziomów – musisz czekać, aż setup znajdzie się w jego pobliżu albo poziom dopiero nabierze wiarygodności... nie zgaduj. Napisałem artykuł o tym, jak rysować poziomy wsparcia i oporu, który może ci pomóc odróżnić znaczące poziomy od mniej ważnych. To dlatego na wykresie USDJPY (ostatni wyżej) nie zaznaczyłem pierwszego pina na wsparciu, który powstał 2 stycznia, jako przykład setupu spełniającego kryteria. W czasie, kiedy pin bar powstał, poziom nie był jeszcze wystarczająco jasny, więc nie był on tak ważny i dlatego nie spełnił kryteriów, na których się koncentrujemy.

By zacząć uczyć się jednego setupu naraz, naprawdę musisz się stosować do zasad, które pozwolą odróżnić dobry sygnał od złego. W tym przypadku, głównymi „zasadami” mogły być te:

1.Zidentyfikuj ważny poziom na interwale dziennym.

2.Poszukaj oczywistego pin bara oznaczającego odwrócenie, który powstał na lub w pobliżu poziomu S/R. To oznacza, że piny pokazują odrzucenie poziomu i / lub tworzą fałszywe wybicie.

Miej na uwadze, że nawet mając tak prosty zestaw zasad, w price action zawsze wymagana jest elastyczność... musisz zdecydować, czy setup jest jasny i czy poziom jest wystarczająco ważny... ale te rzeczy są łatwe do nauczenia się poprzez trening, czas oraz praktykę. Wcześniej podlinkowałem parę dobrych artykułów dotyczących tego tematu, więc powinieneś rozumieć, o czym mówię.

Zakończenie...

Profesjonalni traderzy nie siedzą przed wykresami, zastanawiając się, co mają zrobić. Wiedzą, co robić – czekają tylko na odpowiednią kombinację wydarzeń, które razem dadzą powód, by wejść na rynek. Wiedza, jakie to wydarzenia, jak mają wyglądać i jak to grać, jest czymś, co łatwo osiągniesz trzymając się szablonu podanego w tym artykule. Najpierw musisz zdecydować się, co będzie sygnałem do wejścia, w naszym przypadku był to pin bar na D1, a potem musisz zdecydować, jak go rozegrać. Istnieje wiele różnych kombinacji setupów price action oraz czynników konfluencji, których powinieneś się nauczyć. W końcu wszystkie te setupy, których się nauczysz, staną się dla ciebie odwzorowaniem rynku, osiągniesz też jasność i pewność siebie za każdym razem, kiedy będziesz analizował wykresy.

Jeśli nie myślisz i nie działasz jak profesjonalista, to nigdy się nim nie staniesz, więc zacznij stawać się mistrzem własnej strategii poprzez uczenie się po jednym setupie naraz. Zacznij najpierw na demo, a dopiero potem próbuj na koncie realnym, a jeśli po paru miesiącach przekonasz się, że systematycznie zarabiasz, to możesz rozważyć dodanie kolejnego setupu. Twoim celem powinno być kilka setupów, o których posiadasz dogłębną wiedzę – bo je wyćwiczyłeś wystarczająco dobrze. Z tego punktu widzenia trading po prostu jest grą polegającą na cierpliwym czekaniu na pojawienie się odpowiednich setupów, które dobrze znasz. To naprawdę może być tak proste, jak piszę.

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.