Cel naszej witryny jest prosty: rozwój i doskonalenie strategii price action. Konsekwentne, powtarzalne, monotonne. Niestrudzone podążanie w dobrym kierunku uznaję za warunek skutecznego tradingu. W tej kwestii odczuwam zupełny spokój. Nie chcę być źle zrozumiany. Brak wątpliwości dotyczący price action nie wynika z pychy czy arogancji. To wynik osobistego rozstrzygnięcia, że ani nie chcę, ani nie czuję się na siłach, by rozwijać inne podejście do rynku, więc pozostało mi już „tylko price action”.

Ale jest część tradingu, która wywołuje niepokój i chcę się tym doświadczeniem podzielić. Z pojęciem „psychologia tradingu” pewnie zetknąłeś się niejeden raz. Ale ile z tego tak naprawdę wyciągnęliśmy? Gdy informacji z wielu źródeł jest zbyt dużo i gdy przekaz przyjmuje postać oderwanych hasełek w stylu „90% sukcesu na forex to odpowiednia psychologia” ( w porywach pewnie 900% ?), to z tego w sumie też niewiele wynika.

Na szczęście jest Nial Fuller, który bardzo trafnie opisał główne ramy zderzenia człowieka z rynkiem i podał szereg cennych rad, by potyczkę z rynkiem wygrać. Będziemy w dalszym ciągu proponować dorobek australijskiego tradera choćby dlatego, iż sami czerpiemy z tego dorobku pełnymi garściami. A jednak celem artykułu nie jest tylko dyrektywa: „czytaj Niala, bo Nial jest lekiem na całe zło!” (choć właściwie to prawda).

Tym celem jest inauguracja nowego działu naszego portalu. Poświęcimy go w całości psychologii tradingu. To logicznie wynika z idei witryny. Naszym celem jest profesjonalizm. Środkiem do celu jest strategia price action. Ale nawet price action nie pomoże, gdy rynek uzyska przewagę nad umysłem i wolą tradera. Jest oczywiste, że bez samokontroli, ale też bez umiejętności odpowiedniego troszczenia się o siebie na rynku, profesjonalny trading jest niemożliwy. W tym dziale będziemy się dzielić własnymi odkryciami w tej dziedzinie.

Rozpocznę od nawiązania do niedawnej przeszłości. W lipcu 2016 (wówczas jako pracownik Consilium Inwest i Fx Mag), postanowiłem przygotować webinar dedykowany osobom, które pomimo dotkliwych strat, nie podjęły decyzji o rezygnacji z tradowania. Chciałem przekazać swój pogląd na temat podchwytliwej pułapki jaką może stać się handel na rynku walutowym i co należy zrobić, by jej uniknąć i odzyskać równowagę.

Pamiętam negatywne emocje w trakcie przygotowania webinaru. Frustracja wynikała nie tylko ze wspomnień czasów, gdy traciłem kontrolę i rynek robił ze mną, co „chciał”. Otóż w dniach poprzedzających webinar dowiedziałem się, iż osoba co do której żywiłem nadzieję, iż ma szansę na rozwój i rezygnację z robienia głupich rzeczy, wzięła kolejny kredyt i „wrzuciła” pieniądze w rynek szybko niestety ponosząc ogromne straty. Poczułem gorycz porażki. Wcześniej miałem złudzenie, że można komuś pomóc metodą umiarkowanych przestróg przekazywanych podczas „Wieczorów z Wieczorkiem...”.

Chyba właśnie z tego powodu „Webinar dla zagubionych …” jest tak ostry i skupia się na opisie mechanizmu stopniowej utraty kontroli na rynku.

Od tego przekazu rozpoczniemy więc nasz dział z psychologii. Zanim zaczniemy zarabiać poprzez perfekcyjne stosowanie strategii price action, przeanalizujmy zagrożenia i wypróbowane metody terapii.

Przed odesłaniem do nagrania dodam dwie uwagi:

  1. W nagraniu wspominam o swoim tradingu. To było w lipcu 2016. Przeszedłem kolejne etapy drogi. Teraz jest znacznie lepiej – price action działa!
  2. Nie odpowiada mi graficzne logo webinaru. Rysuneczek trywializuje i banalizuje przekaz. A poruszane były naprawdę poważne sprawy. Gdybym mógł zmienić grafikę, wybrałbym małe drzewko wyrastające z pnia uciętego drzewa.

Psychologia tradingu. Jak podnieść się po stracie?

 

Zbigniew Wieczorek

Specjalista w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.